Kazan çevresi (KKB Ankara) Eosen yaşlı denizel istiflerin ostrakod biyostratigrafisi, mikrofasiyes analizleri ve ortamsal yorumu
Ostracod biostratigraphy, microfacies analysis and environmental interpretation of Eocene marine sequences around Kazan (NNW Ankara)
  1. Tez No: 444790
  2. Yazar: İBRAHİM KADRİ ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Ankara Tersiyer Kazan Baseni'nde, Eosen dönemi boyunca çökelmiş olan sığ denizel ortam ürünü Orhaniye Formasyonu'nun ostrakod faunası, formasyon içerisinde ölçülen 8 adet stratigrafik kesitten derlenen 119 adet yıkama örneği incelenerek belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda 14 farklı aileye ait 21 farklı ostrakod cinsi ve 3 adet de isimlendirmeye açık bırakılmış ostrakod cinsi saptanmıştır. Saptanan 44 farklı ostrakod taksonundan sadece 17 tanesi önceden tanımlanmış türlerdir. Geri kalan 27 taksonun 8 tanesi yeni tür olarak önerilmiştir (Bairdia kazanensis n. sp., Echinocythereis orhaniyensis n. sp., Pokornyella anatolica n. sp., Quadracythere kazanensis n. sp., Reticuloquadracythere anatolica n. sp., Hornibrookella turcica n. sp., Uroleberis ventripunctata n. sp. ve Uroleberis ventricostata n. sp.). 19 adet tür ise isimlendirmeye açık bırakılmıştır. Saptanan ostrakod türlerinin ortamsal özelliklerine dayanarak Orhaniye Formasyonu'nun oluşum koşulları epineritik ve infraneritik ortam koşullarının sürekli bir değişimi şeklinde yorumlanmıştır. Mikrofasiyes analizleri sonucunda ise saptanan rampa mikrofasiyesleri lagün ortamından dış rampa ortamına kadar değişen değişik ortam şartlarını yansıtmaktadır. Saptanan ostrakod ve foraminifer türleri göz önünde bulundurulduğunda Orhaniye Formasyonu'nun oluşum yaşı engeç İpresiyen-Bartoniyen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ostracod fauna of the shallow marine Orhaniye Formation, that was deposited during the Eocene period in the Tertiary Kazan Basin of Ankara, is determined from the 119 samples gathered from 8 measured stratigraphic sections. During the examinations, 21 different ostracod genera belonging to 14 different family and 3 genera left open to nomenclature has been determined. Only 17 of the 44 determined taxa of ostracoda were previously known. The remaining 8 of the 27 taxa are proposed as new (Bairdia kazanensis n. sp., Echinocythereis orhaniyensis n. sp., Pokornyella anatolica n. sp., Quadracythere kazanensis n. sp., Reticuloquadracythere anatolica n. sp., Hornibrookella turcica n. sp., Uroleberis ventripunctata n. sp. and Uroleberis ventricostata n. sp.). 19 taxa are left open to nomenclature. According to the environmental properties of the determined ostracod species, the environmental conditions prevailing during the deposition of Orhaniye Formation is interpreted as frequently changing from epineritic to infraneritic. According to the results of the microfacies analysis, determined ramp microfacies types characterises lagoon to outher ramp environmental conditions. According to the determined ostracod and foraminifer species, the age of the Orhaniye Formation is determined as latest Ypresian-Bartonian.