Susuz ortamda TiOx filmlerinin elektrokimyasal olarak hazırlanması ve karakterizasyonu
Electrochemical preparation and characterization of TiOx films in nonaqueous media
  1. Tez No: 444791
  2. Yazar: ZELİHA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Titanyum kristalin formunda oksijen ile TiO2 ve Ti2O3, Ti3O5 ve TinO2n-1 (41273 K) ve indirgen maddeye (H2 gazı gibi) ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde bu konuyla ilgili sulu ortamda ve yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyularak yapılmış çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma ile literatürdeki çalışmaların aksine, TiOx filmlerinin ilk defa susuz ortamda ve yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulmadan oda sıcaklığında elektrokimyasal yolla biriktirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla oluşturulan titanyum hidroksit hidrat bileşiklerinin asetonitril ortamında indirgenmesinin mümkün olduğu gösterilmiştir. TiOx elektrokimyasal sentezlenmesinde optimum koşullar belirlendikten sonra elektrot yüzeyinde biriktirilen filmlerin karakterizasyon işlemlerinin ise X-ışınları difraktometrisi, UV-Vis spektroskopisi, Raman Spektroskopisi ve Taramalı elektron mikroskopisi (SEM) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Boya uyarmalı güneş pillerinde TiO2 yarı-iletken malzeme olarak çok kullanılmaktadır. Bu çalışma ile TiO2' e göre band gap'ı daha düşük TiOx içeren TiO2 filmleri elde edilmiştir. TiO2 yerine görünür bölgede absorpsiyon yapabilen yarı iletken TiOx veya TiOx-TiO2 ikili tabakası kullanılmasıyla oluşturulan boya uyarmalı güneş hücrelerinin fotoakım yoğunluğu ölçülerek fotovoltaik davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium tends to form many different compounds with oxygen in its crystalline form, such as TiO2 and Ti2O3, Ti3O5 and TinO2n-1 (41273 K) and reducing atmosphere (e.g. H2 gas) are required. In the literature, there are studies which are in aqueous media and require high temperatures. The aim of this study, contrary to the studies in the literature, is the electrochemical deposition of TiOx films for the first time in nonaqueous media without requiring high temperatures. For this purpose, it is demonstrated that the reduction of formed titanium hydroxide hydrate compounds is possible in the presence of acetonitrile. After determining optimal conditions for TiOx electrochemical synthesis, films which deposited on the electrode surface were characterized by using X-ray diffractometry, UV-Vis spectroscopy, Raman Spectroscopy and Scanning electron microscopy (SEM). TiO2 is used widely as a semi-conductive material in dye-synthesized solar cells. In this study, TiOx films with lower band gap than to TiO2 was obtained. TiOx is also a semi-conductive material that can absorb in the visible light range unlike TiO2. In this study, photocurrent density of Dye-sensitized solar cells that constructed with TiOx layer or TiOx-TiO2 bilayer measured and photovoltaic behaviors were investigated.