Zaman bağımlı kısmi türevli diferensiyel denklemlerin nümerik çözümü için Lagrange interpolasyon polinomları yardımıyla ağsız çizgiler yöntemi
Meshles method of lines using Lagrange interpolation polynomials for numerical solution of time dependent partial differential equations
- Tez No: 444816
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLENDER PAŞAOĞLU, DOÇ. DR. YILDIRAY KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son zamanlarda, radyal baz fonksiyonları yardımıyla ağsız çizgiler yöntemi (MMOL-RBF) zaman bağımlı kısmi türevli diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri için kullanıldı. Bu tez çalışmasında, radyal baz fonksiyonlarından kaynaklanan eksiklikleri gidermek için Lagrange interpolasyon polinomları yardımıyla ağsız çizgiler yöntemi (MMOL-LIP) literatüre tanıtıldı. Bu yöntemin en önemli avantajı ise kullanıcılara daha az matematiksel işlem ile kısa bir sürede çok daha iyi bir sonuç sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Recently, meshless method of lines using radial basis functions (MMOL-RBF) has been used for numerical solution of time dependent partial differential equations. In this thesis, meshless method of lines using Lagrange interpolation polynomials (MMOL-LIP) is introduced to overcome the demerit which is derived from the use of radial basis function. The main advantage of this method is the fact that it provides its user with less mathematical operation and much better results than other methods.