Yerel zemin grubu değişiminin bina güçlendirme çalışmalarına etkisi
The effect of change of local soil group on building fortification works
  1. Tez No: 444844
  2. Yazar: ENGİN ÖGETÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle inşaat mühendisleri ile anket yapılarak; zemin koşulları değişiminin bina güçlendirmesinde etkisinin ne ölçüde bilindiği araştırılmıştır. Daha sonra, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'ye uygun olarak Burdur ilinde kamuya ait 7 binanın farklı zemin sınıfına göre güçlendirme durumlarında yapının analizi yapılmıştır. Çalışmada düzenli ve düzensiz plana sahip taşıyıcı sistemi kolon ve kirişlerden oluşan binanın mevcut durum modeli, planda belirlenen yerlere perde eklenenerek veya kolon mantolaması yapılarak Z1 ve Z4 yerel zemin sınıfına göre analiz yapılmıştır. Modellemede İdecad programı kullanılmıştır. Yerel zemin sınıfı değişiminde yapılan analizler sonucunda deprem yüklerinin değişiminin etkisi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, firstly the effect of change of local soil group on structure fortification are investigated to learn, which extend it was knowlable on among civil engineers. After that, according to DBYBHY 2007,durability of 7 different buildings, that have to public,according to different soil groups fortification analised are maked. İn the work, building that they have regular or irregular plane and consist of columns and beams are studied on. According to Z1 and Z4 soil group, plans of these buildings are attached shearwalls or maked column jacketing. Analises are maked by İdecad program. As a result of make analised that maked according to local soil ground, change of soil group is influence horizontal equivalent sismic force.