Optimizing the structures of glyceric acid molecule by modern optimization technique
Modern opimizasyon teknikleri ile glyceric acid molekülün yapisıni optimize etme
- Tez No: 444862
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, gliserik asit molekülünün enerji yapısını modellemek için bulanık mantık yaklaşımı uygulandı. Model, Gaussian Programında Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) yöntemiyile elde edilen teorik sonuçlara göre kurulmuştur. İki torsiyon açısına bağlı olarak makul hesaplama maliyeti ve yüksek doğruluk ile minimum değer elde etmek için molekülün sürekli enerji yapısının inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Başka metotlar ve deneylerden faylanarak elde edilmesi zahmetli ve zaman alan test edilmemiş koşullar için veriler, Bulanık Mantık yaklaşımı kullanılarak daha hızlı ve daha az hesaplamayla elde edilmiştir. Elde edilen model, molekülü minimum enerjili en iyi açı çiftini belirlemek için kullanılmıştır. Son olarak, sonuçlar DFT ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have been applied the fuzzy logic approach in order to model the energetic structure of glyceric acid molecule. The model has been set up according to theoretical results obtained by the Gaussian Program on the Density Functional Theory (DFT) method. We aim to construct the continuous energy structure of the molecule depending on its two torsion angles and to obtain its minimum value with reasonable computational costs and high accuracy. Also, we got the results for the untested data, which are expensive and time consuming to be obtained by other methods and experimental. The constructed model was used to determine the best angle value pairs that make the energy of the molecule minimum. Finally, the results are compared with those obtained by DFT.