Alkaloidişleme atıklarının kompostlanması üzerine bir çalışma
A study on composting opium poppy processing wastes
  1. Tez No: 444872
  2. Yazar: BARBAROS SALİH KUMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bitkisel ve hayvansal üretimin artmasıyla beraber her geçen gün atık miktarı artmakta ve çevre problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Türkiye, yasal haşhaş ve morfin üretimi bakımından dünyada önemli bir yere sahiptir. Afyon Alkaloidleri Fabrikasında 2014 yılında 16223 ton haşhaş kapsülü işlemesi sonucunda yaklaşık olarak 40558 ton katı alkaloid işleme atığı ortaya çıkmıştır. Bu atıktan, tavuk gübresi ile kompostlaştırılması sonucunda yararlı, ekonomik ve satılabilir bir ürün olan kompostun elde edilmesi mümkündür. Bu çalışmanın amacı haşhaş kapsülünün alkaloide işlenmesi sonucunda ortaya çıkan katı alkaloid işleme atıklarının, tavuk gübresi ve talaş ile kompostlaştırılmasını içermektedir. İki aşamada planlanan çalışmada; öncelikle kompostlaştırma işlemi için gerekli parametrelerden en uygun havalandırma oranı değerinin belirlenmesi, ikinci aşamada ise belirlenen havalandırma oranında en uygun C/N oranının belirlenmesi hedeflenmiştir. Alkaloid işleme atıklarının kompostlaştırılması çalışması iki farklı deneme ile yapılmıştır. İlk deneme C/N oranı 25 (%65 katı alkaloid işleme atığı, %14 tavuk gübresi, ve %21 talaş, kuru bazda) ve %66 nemde, 5 farklı havalandırma debisi ve 3 farklı açık/kapalı sürelerinde (5/25, 7,5/25 ve 10/25) 7,79 gün sürmüştür. Denemede sıcaklık, EC, pH, nem, organik madde, toplam karbon ve azot içerikleri takip edilmiştir. Denemede, kuru madde, organik madde ve C/N oranındaki azalma miktarlarının birbiri ile uyum içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, havalandırma debisi Qmin=1,5 m3/h uygulamasında en yüksek seviyede kuru madde kaybı, organik madde kaybı ve C/N azalması gerçekleştiğini göstermiştir. Kuru madde kayıpları havalandırma debisi ve açık/kapalı sürelerinin fonksiyonu olarak incelendiğinde en yüksek kuru madde kaybı değerini veren uygulamanın Qmin değeri 1,49 m3/h iken, (Havalandırma fanlarının açık, kapalı süreleri oranları) değeri ise 0,30'tur. Bu değerler, Qmin=1,5 m3/h seviyesinde ve 7,5/25 açık/kapalı havalandırma uygulamasına karşılık gelmektedir. İkinci deneme, beş farklı C/N oranında (20,45, 24,99, 29,00, 32,59 ve 37,42) üç tekerrürlü olarak 18,65 gün sürmüştür. Havalandırma debisi olarak 1,5 m3/h ve açık/kapalı süresi 7,5/25 kullanılmıştır. Sıcaklık gelişimi ve organik maddede ki değişim verileri en iyi uygulamanın C/N oranın 20,45 olduğu Karışım-1 olduğunu göstermiştir. Fakat reaktörlerdeki, kütle denkliğinden hareket ederek yapılan kuru madde, organik madde ve karbon kayıpları (%) en uygun C/N oranın Karışım-3 ve Karışım-4 (C/N oranı=29,00 ve 32,59) olduğunu göstermiştir. Kuru madde kayıpları C/N oranının fonksiyonu olarak ilişkilendirilmiştir. Sonuçlar, en uygun C/N oranının 29,00 olduğunu göstermiştir. Bu C/N oranına karşılık gelen Karışım-3 olup içerisinde kuru kütle bazında %68 katı alkaloid işleme atığı, %11 tavuk gübresi ve %21 talaş bulunmaktadır. Diğer taraftan organik madde kayıpları C/N oranının fonksiyonu olarak ilişkilendirilmiş olup sonuçlar en uygun C/N oranının 32,59 olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar birbirini desteklemektedir. Sonuç olarak, katı alkaloid işleme atıklarının tavuk gübresi ve talaş ile kompostlaştırılmasında en uygun havalandırma debisi Qmin1,5 m3/h ve uygulama şekli ise 7,5/25 (havalandırma açık/kapalı süresi, dakika) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca en uygun C/N oranının 29,00 veya 32,59 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of wastes caused by increased crop and livestock production is increasing and cause environmental problems. Turkey has an important place in the world in the production of legal opium poppy and morphine. Afyon Alkaloids Factory in 2014 processed 16223 tons of poppy capsules yielding approximately 40558 tons of solid opium poppy wastes. These wastes with chicken manure can be composted to produce a useful, economic and salable compost product. This study involves composting of solid opium poppy wastes with chicken manure and sawdust. The study was conducted in two stages to determine the most appropriate (I) aeration rate and (II) carbon/nitrogen ratio for composting of solid opium poppy wastes with chicken manure and sawdust. The first trial, composting of solid opium poppy wastes with chicken manure and sawdust with C/N ratio of 25 (65% solid opium poppy wastes, 14% chicken manure, and 21% sawdust, dry basis), 66% of moisture at 5 different aeration rates (aeration for under set point temperature, Qmin=0,5, 1,0, 1,5, 2,0 and 2,5 m3/h with fan on/off time of 5/25, 7,5/25 and 10/25 lasted 7,79 days. In the experiment, the temperature, EC, pH, moisture, organic matter, total carbon and nitrogen contents were monitored. In the experiment, loses of dry matter, organic matter and C/N ratio has been determined to be in accord with each other. Results showed that the highest losses (dry matter, organic matter and C/N ratio) occurred at the aeration rate of Qmin=1,5 m3/h. Dry matter losses as a function of aeration rate with on/off time showed that the highest dry matter losses existed at the aeration rate of Qmin=1,5 m3/h with on/off time of 7,5/25. The second experiment was conducted at five different C/N ratios (20,45, 24,99, 29,00, 32,59 and 37,42) were carried out with three replications for 18,65 days. Aeration rates rate were fixed at 1,5 m3/h with on/off time of 7,5/25. Temperature development and organic matter losses showed that best C/N ratio was 20,45 (Mixture-1). However, dry matter, organic matter and carbon losses based on mass balance approach showed that the best C/N ratios were 29,00 and 32,59 corresponding to Mixture-3 and Mixture-4, respectively. The relationship between dry matter losses as a function of C/N ratio pointed out that the best C/N ratio was 29,70. This C/N ratio corresponds to Mixture-3 (68% -solid opium poppy processing wastes, 11% chicken manure and 21% sawdust). The relationship between organic matter losses as a function of C/N ratio pointed out that the best C/N ratio was 32,59. This C/N ratio corresponds to Mixture-4 (71% - solid opium poppy processing wastes, 7% chicken manure and 22% sawdust). In conclusion, the best aeration rate and C/N ratio for composting of solid opium poppy processing wastes with chicken manure and sawdust was determined to be the aeration rate of Qmin=1,5 m3/h with on/off time of 7,5/25 and C/N ratio of 29,70 and 32,59.