Difenbahyanın çelikle çoğaltılması sırasında kullanılan indol bütirik asit (IBA) ve plastik boya uygulamalarının köklenme, büyüme ve gelişme üzerine etkileri
Effects of indole butyric acid and paint applications on rooting, growth and development in dieffenbachia propagation
  1. Tez No: 444896
  2. Yazar: FATMA NEHİR ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Araştırmada, yaprak güzelliği için yetiştirilen önemli süs bitkilerinden Dieffenbachia amoena çeşidinin çelikle çoğaltılması sırasında kullanılan İndol butirik asit (IBA) ve plastik boya uygulamalarının çeliklerin köklenme özellikleri ile büyüme ve gelişmeleri üzerine etkileri incelenmiştir. Hem boya uygulamasının hem de IBA uygulamasının difenbahya çeliklerinde köklenme zamanını kontrole göre hızlandırdığı belirlenmiştir. IBA uygulamasının difenbahya çeliklerinin köklenme oranını önemli ölçüde artırdığı belirlenmiştir. En yüksek köklenme oranı %94.0 ile 100 ppm IBA*boya interaksiyonundan elde edilmiştir. En düşük köklenme oranı ise %43.0 ile boyasız*kontrol interaksiyonunda belirlenmiştir. 100, 300 ve 500 ppm IBA uygulamalarının kontrole göre çeliklerin kök sayılarını önemli ölçüde artırdığı belirlenmiştir. En büyük kök uzunluğu 6.3 cm ile boya*300 ppm IBA uygulamasından elde edilirken, en küçük kök uzunluğu ise sırasıyla 3.9 ve 3.5 cm olarak boyalı ve boyasız Kontrol uygulamasında tespit edilmiştir. Araştırmada yaprak sayıları bakımından uygulamaların etkileri önemsiz, sürgün boyu üzerine etkileri ise önemli bulunmuştur. Sürgün boyu bakımından en iyi sonuç 300 ppm*boya, 300 ppm*boyasız ve 500 ppm*boyasız uygulamalarında tespit edilmiştir. Boya uygulaması kesim yüzeyinde oluşan çürümeleri önleyerek kayıpların önlenmesinde önemli katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to assess the effect of indole butyric acid (IBA) and water base paint applications on rooting, growth and development of cuttings of Dieffenbachia amoena, most important ornamental a plant grown for foliage beauty. Both IBA and water base paint applications are determined to accelerate rooting time when compare to control. IBA applications was significantly increased rooting ratio of cuttings. The highest rooting ratio (94.0 %) was obtained from 100 ppm IBA/paint application. The lowest rooting ratio (43.0 %) was obtained from unpainted/0 ppm IBA application. 100, 300 and 500 ppm IBA treatments yielded significantly higher root number than control. Largest root length was obtained (6.3 cm) from paint/300 ppm IBA treatment. The smallest root length were obtained from painted and unpainted Control applications, 3.9 and 3.5 cm respectively. Although the effects of applications on shoot length were significant, their effects on leaf number were not significant. The longest shoot lengths were detected in 300 ppm*paint, 300 ppm/unpainted and 500 ppm/unpainted applications. Paint applications prevented rotting on the surface of cuttings, which reduced the loses in cuttings due to decaying.