Hasat öncesi metil jasmonat uygulamalarının horoz karası üzüm çeşidinde verim, kalite, sekonder metabolit üretimi ve bazı biyokimyasal değişimler üzerine etkileri
The effects of pre-harvest methyl jasmonat treatments on yield, quality, secondary metabolites production and some biochemical changes of horoz karasi grape variety
  1. Tez No: 444897
  2. Yazar: ÖZLEM ARAS AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÖKTÜRK BAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma hasat öncesi metil jasmonat (MeJA) uygulamalarının, Horoz Karası üzüm çeşidinde verim, kalite, sekonder metabolit üretimi ve bazı biyokimyasal değişimler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Buna göre 0 (kontrol), 5 ve 10 mM konsantrasyonlardaki MeJA, omcalara 2 farklı şekilde (ben düşmeden 15 gün sonra (tek dönem) ve ben düşmeden 15 gün sonra ve hasat döneminde (iki dönem)) uygulanmıştır. Araştırmada özellikle 2 dönemde yapılan MeJA uygulamalarının verim ve salkım ağırlığını kontrole göre düşürdüğü, ortalama tane ağırlığı, titrasyon asitliği, yaprak en/boy oranı ile yaprak stoma sayısı üzerinde ise etkide bulunmadığı tespit edilmiştir. Suda çözünebilir kuru madde miktarı ile klorofil miktarı tek dönemde 5 mM konsantrasyonunda yapılan MeJA uygulaması ile artarken; tanelerde MeJA uygulamalarının prolin miktarını düşürdüğü, buna karşın çözünebilir protein miktarını ise yükselttiği saptanmıştır. Antioksidan enzimlerden SOD enzim aktivitesinin genel olarak MeJA uygulamaları ile düştüğü, buna karşın CAT ve APX enzim aktivitelerinin arttığı tespit edilmiştir. MeJA uygulamaları sekonder metabolit birikimini ise teşvik etmiştir. En yüksek toplam karotenoit, toplam fenolik, trans- resveratrol ve antosiyanin değerleri MeJA uygulaması yapılmış tane ve yapraklardan elde edilmiştir. Sonuç olarak, hasat öncesi MeJA uygulamalarının üzümde verim ve tane iriliğini artırmak için önerilemeyeceği, ancak değerli metabolitlerin birikiminin artırılması ve üzüm ve üzümden yapılan ürünlerin antioksidan kapasitesini zenginleştirmede kullanılabilecek önemli bir strateji olabileceği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of pre-harvest MeJA aplications on yield, quality, secondary metabolite production and some biochemical changes of Horoz Karası grape cultivar. MeJA was applied to vines with three different concentrations (0, 5 and 10 mM) and at two different periods (at 15 days after verasion (one period) and at 15 days after verasion and at harvest (two periods)). At the end of the study, especially MeJA applications of two periods decreased the yield and cluster weight, while bery weight, titratable acidity, leaf width/length ratio and the number of stomata in leaves were not influenced by the MeJA applications. Total soluble solids and chlorophyll contents increased with one period application of MeJA at 5 mM concentration. In berries treated with MeJA, prolin content was less than control but soluable protein content was more. MeJA led to reduction in SOD activity while CAT and APX activities increased with MeJA applications. MeJA contributed to the secondary metabolite accumulation in berries and leaves. It was determined that the highest values of total karotenoit, total phenolics and anthocyanins and trans-resveratrol were obtained from the berries and leaves treated with MeJA. As a conclusion, it was determined that preharvest MeJA applications were not recommended for increasing yield and berry weight. But it may be used as an important strategy for increasing accumulation of valuable metabolities and enhanging the antioxidant capacities of grapes and grape products.