Üç boyutlu kent modellerinde ayrıntı düzeyi kavramı İnce Minareli Medrese (Konya) örneği
Level of detail (LoD) concept in three dimensional city modeling and example of Ince Minareli Madrasah (Konya)
  1. Tez No: 444939
  2. Yazar: AZİM METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Üç boyutlu (3B) kent modelleri, gürültü yayılma simülasyonu ve haritalaması, kent ve telekomünikasyon planlaması, afet yönetimi, eğitim amaçlı gerçek zamanlı simülasyonlar ve tesis yönetimi gibi çeşitli alanlarda önemi gittikçe artan bir rol oynamaktadır. Bu nedenle pek çok kent ve belediye kendi 3B kent modellerini oluşturmaya başlamıştır. Bu kapsamda, 3B CBS ve sanal coğrafi ortamlar gibi yeni mekânsal bilgi teknolojileri halen geliştirilmektedir. Modellemede mevcut verilerin kalitesi, optimizasyonu, birbirleriyle entegrasyonu gibi yeni çözüm bekleyen sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kentsel planlama ve tasarım çalışmalarında kullanılacak üç boyutlu model üretmek için; farklı yöntemlerle elde edilmiş mekânsal verilerin kalite ve güncellik bakımından uygun olanlarının çeşitli karşılaştırma kriterlerine göre seçimi, optimizasyonu ve bütünleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede şehrin planlanması için bilinen söz konusu verilerin kullanılabilirliği, uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen model gerçek ölçeğinde (1/1 ölçekli) üç boyutlu yersel lazer tarayıcı destekli üç boyutlu modeldir. Kentsel ya da bölgesel kapsamda, amaca uygun birçok topografik nesnenin üç boyutlu geometrisi, topolojisi, semantiği ve görünümünü (grafik gösterimini) tanımlar. Bu tanımlamalar, farklı ayrıntı düzeyleri biçimindedir. Bu çalışmada, bina nesnelerinin farklı ayrıntı düzeylerinde (LoD) modellenmesi, oluşturulması ve bu kapsamdaki gelişmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
3D City Models play a key role in various working fields like simulation and mapping of noise emission, communication and city planning, disaster management, real time simulations for training and facility management. For this reason, most of city and local government has started to create their own 3D city models. New spatial information technologies like 3D GIS and virtual geographical environments still been developed for this purpose. Quality level, optimization and integration of existing data are still been waiting for solution in modelling process. Selection according to various comparison criteria, optimization and integration of suitable spatial data which is generated from different techniques are necessary for creating 3D model that it will using city planning and design works. Thus, usability and eligibility of the data has researched for city and urban planning. In this study, real scale model of the Ince Minerali Madrasah generated from real photogrammetric data supported with terrestrial laser scanning. Three dimensional geometry, topology, semantics and graphic representation of most of topographic objects are defining with the model in scope of urban or region. That definitions are in the form of different detail level. In this thesis, generation and modelling of the structures' elements in different detail level (LoD) and developments of the process has been discussed.