Çocuk mamalarında kalsiyum, demir ve fosfor düzeyleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 44496
  2. Yazar: AYŞE KAVAKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Refik Saydam Merkez Hıfzıssıha Başkanlığı, Gıda Güvenliği ve Beslenme Araştırmaları Müdürlüğüne normal kalite kontrolü ve ruhsat işlemi için getirilen toplam 79 adet çocuk maması kalsiyum, demir, fosfor içerikleri yönünden araştırıldı. Kuru yakma usulü ile organik kısmın yakılmasını takiben, ölçümler kalsiyum için gravimetrik yöntem, demir için A. A. Spektrofotometresi, fosfor için U.V. Spektrofotometresi ile gerçekleştirildi. Çocuk mamalarında ortalama kalsiyum miktarları mg/100 g olarak 457.65+158.86, demir miktarları 7.20±2.35 ve fosfor miktarları 346.31+117.73 olarak bulundu.Bu sonuçlara göre, kalsiyum miktarları yönünden SMA, Humana ve Gain adlı çocuk mamaları, demir miktarları yönünden Humana, SMA, Nestle ve Nutrilon adlı çocuk mamaları ve fosfor miktarları yönünden ise Nutrilon, Humana, SMA ve Gain adlı çocuk mamaları etiketine uygunluk gösterdiği anlaşıldı. Çalışmadan elde edilen bulgular, incelenen maddeler bakımından GMT'de belirtilen değerlerden genellikle yüksek olduğu, bunun çocuklarda aşın mineral alımına veya yüklenmesine yol açabileceği, ama bu maddelerin içerikleri ile etiket değerleri arasında genellikle uygunluk bulunduğu sonucuna varıldı. Anahtar kelime : Çocuk, çocuk maması, kalsiyum, demir, fosfor. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, 79 pediatric nutrition material, which are brought to the Directorate of Food Assurance and Research of Nutrition in Refik Saydam Central Hygiene Department, for routine quality control and approval for calcium, iron and phosphorus. After day burning the organic structure of the samples, measurements and cakulations for calcium was made by gravimetric system, for iron Atomic Absorbtion Spectrofotometer system and for phosphorus Ultra- Viole Spectrofotometer system. In the pediatric nutrition products, the mean values were calculated 457.65±158.86 mg/100 g. for calcium, 7.20±2.35 for iron and 346.31±117.73 for phosphorus. According to these results, it is understood that, in case of calcium, comercial infant formulas SMA, Humana and Gain, in case of iron, comercial infant formulas Humana, SMA, Nestle and Nutrilon, in case of phosphorus, comercial infant formulas Nutrilon, Humana, SMA and Gain were found as conformable as written on their labels. As a result of this work, in case of the examined substances, the values are higher than the values written in Food Products Regulation, which may cause overnutrition of these minerals in children, but in broad speaking, there is a relationship between the amount of minerals found in the infant formula and the numbers written on their labels. Keyword : Baby, Baby food, calcium, iron, phosphorus. 39