Numerical and experimental analysis of the performance characteristics of a new contactless screw seal design
Yeni bir temassiz sızdırmaz vida tasarım performans özelliklerinin sayısal ve deneysel analizi
  1. Tez No: 445122
  2. Yazar: SONA RAHMIAN SARIJEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Makina teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, mekanik sistemlerin çalışmasında önemli rol oynayan sızdırmazlık elemanlarının da geliştirilmesi gerekmektedir. Sızdırmazlık elemanları temaslı ve temassız olarak iki gruba ayrılabilmektedir. Özellikle yüksek hızlarda çalışan sistemlerde, sürtünme nedeniyle oluşabilecek muhtemel hasarlardan kaçınmak amacıyla temassız sızdırmazlık elemanları kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada, sızdırmazlık kavramı açıklanmış, çeşitli temassız sızdırmazlık elemanları tanıtılmış ve yine temassız sızdırmazlık elemanları grubuna dahil olan vidalı sızdırmazlık elemanlarının çalışma prensibi detaylı olarak incelenmiştir. Vidalı sızdırmazlık elemanlarının sızdırmazlık performansını arttırabilmek amacıyla 2 yeni vida profili tasarlanmıştır. Bu çalışmada, sızdırmazlık kavramı, sızıntı türleri ve sızdırmazlık tipleri tarif edilmiştir ve çeşitli temassız sızdırmazlık elemanları tanıtılmaktadır. Temassız eklem ve vida bağlantıları bir alt kümesi, detaylı bir şekilde tarif edilmektedir ve onların çalışma işletme sınırları ve teknik özellikleri de dahil olmak üzere incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The advanced technology of the machine to increased performance requirements, seal for solutions with a key role in service capabilities, the lifetime and efficiency of machines and mechanical systems. Each joint can be classified as a contact or non-contact seal either. Contact seals used in applications with components of the low-speed sealing machine. On the other hand, the implementation of non-contact seals in high speed machines is to prevent friction and wear of the benefit. Contactless seals are as dynamic seals or assets, by operating only when the system is running. In this study, the sealing concept, seal types are described, and various non-contact sealing elements are introduced. A subset of the non-contact joints, screw connections are described in detail, examined including their operation, operating limits and technical characteristics. The main objective of the study is to provide a screw design with improved sealing functions through physical testing and performance evaluation of the new seal designs with noncontact Alternative 3 screw profiles. A numerical setup was designed to determine the seal performance. The effects of the operating speed and screw design on the performance of bonded seals are examined. Screw elements consisting of two components, a left and a right thread wire to manufacture the screw elements separately and easier. The test rig consists of an electric motor with adjustable rotational speed. The data from the transmitter and transmitter torque pressure obtained by a data logger. Pressure transmitters are disposed axially on the bolt seal housing. There are eight pressure transmitters 1 to 8 and the sensor 5 is mounted on the screw of the center when the maximum pressure values are expected. After experimental model, the CFD modeling and Fluent program have been utilized in order to both understand and provide guide to find an optimum solutions. For this purpose, seal with different screw geometries, sealing of the pressure distribution is formed by testing different rotational speeds under different pressures. It examined the influences of the sealing performance of the sealing element and the screw geometry of the active compared. At the end, the data shows a good agreement between experimental and numerical results.