Coğrafi işaret kavramı ve Devrek bastonu örneği
Geographical indications term and the sample of Devrek baton
  1. Tez No: 445135
  2. Yazar: SEVİL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye jeopolitik konumu, dört mevsimi bir arada yaşayabilen ender ülkelerden biri olması, zengin yer altı ve yer üstü doğal kaynakları, kültürü ve tarihsel birikimiyle Dünya'da eşi benzeri olmayan bir coğrafi ürün yelpazesine sahiptir. Coğrafi işaret, bu zengin coğrafyanın sahip olduğu geniş ürün yelpazesinin korunması ve özgün kılınmasında önemli bir mihenk taşıdır. Son verilere göre Türkiye'de coğrafi işarete sahip 188 ürün vardır. Bu çalışmada, coğrafi işaret tesciline sahip ahşaptan imal edilmiş tek tescilli ürün olan Devrek Bastonu Örneği ele alınarak, bu işaretin üretim yapan işletmeler üzerindeki olumlu ve/veya olumsuz etkilerinin belirlenmesi, işletmelerin bu işaret hakkında kazanım veya kazanç yönünden geri dönüşümlerinin nasıl olduğu, karşılaşılan sorunlar ve akabinde bunlara yönelik çözüm önerileri araştırılmıştır. Çalışmada anket metodu uygulanarak elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; İşletmelerin demografik özellikleri, mevcut durumu ve coğrafi işaret etkileri gibi konular hakkında mevcut durum ve sorunlar ortaya konulmuş ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has wide product range of by means of its geopolitical position and it is one rare countries since four seasons can be selen together, and it has rich underground soures, cultural and historical summation. Geographical indication is unique to protect this wide product range and it is endemic. Latest datas show there are 188 products chat have geographical indication. İn this study, research has been done by dealing with the unique officially registered Devrek Walking Stick example which is mad of wooden and has geographical official registration, also positive and negative affetse have been determined for business enterprises which are producing this indication and feed back of business enterprises are in what condition about gain of this indication and problem that are encountered and solution suggestion for these problems are researched. In this study datas that are obtained are evaluated by applying questionnaire method. As a result, solution suggestions are developed and present situations and problems are displyed about endemic qualities, present sitiation and geographical indication effects.