Türk hukukunda coğrafi işaret kavramı ve korunması
The concept of geographical indication and its protection in Turkish law
- Tez No: 208986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. TAMER PEKDİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalısma, Türk hukukunda cografi isaret kavramı ve korunmasını konualmaktadır. Cografi isaretler, belirgin bir niteligi, ünü veya diger özellikleri itibariylekökenin bulundugu bir yöre, alan, bölge veya ülkeye atfedilebilen bir ürünü gösterenisaretlerdir. Örnegin, Hereke Halısı, Adana Kebabı, Türk Lokumu ve Champagne birercografi isarettir. Türk Hukukunda cografi isaretlerle ilgili temel düzenleme 555 sayılıCografi saretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamedir.Cografi isaretler, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından Mense Adı veMahreç sareti olarak ikiye ayrılmaktadır. Mense adıyla mahreç isaret arasındaki fark,ürün ile cografi kökeni arasındaki baglantıdan kaynaklanmaktadır. Bu fark Türkhukukunda da kabul edilmistir.Çalısmada Türk hukuku için sadece KHK incelenmemis, aynı zamanda TürkPatent Enstitüsü tarafından hazırlanan Cografi saretlerin ve Geleneksel Özellikli ÜrünAdlarının Korunması Hakkında Kanun Taslagı da ayrıntısıyla ele alınmıstır. Bu noktadaözellikle cografi isaretin devri ve kullanımın denetimi gibi konular ele alınmıstır.Bu çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde cografi isaret kavramıele alınmıs, uluslararası düzenlemelerdeki durum, benzer kavramlarla karsılastırılması,fonksiyonları ve gelismekte olan ülkelerdeki önemi incelenmistir.kinci bölümde ise cografi isaretlerin tescili, kullanımı ve denetimi incelenmistir.Üçüncü bölümde ise cografi isaretlerin korunması, markalarla iliskisi ve cografiisaretlerin hükümsüzlügü incelenmistir. Cografi isaretlerin markalarla iliskisi ayrıntılıolarak ele alınmıs, uygulamadaki sorunlara deginilmis ve 556 sayılı MarkalarınKorunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, özellikle 7. madde baglamında elealınmıstır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is the concept of geographical indication and itsprotection in Turkish Law. Geographical indications are indications which identify aproduct originating in a country, or a region or locality, where a given quality,reputation or other characteristic of the product is attributable to its geographicalorigin. For example, Hereke Carpet, Adana Kebab, Turkish Delight and Champagneare geographical indications. The basic legislation for geographical indications inTurkish Law is Decree Law No: 555 on the Protection of Geographical Indications.Geographical indications are divided into two groups by World IntellectualProperty Organization as Appellations of Origin and Indications of Source. Differencesbetween these concepts are based on the link between product and its geographical origin.The same distinction is adopted in Turkish Law.The present study examines not only Decree Law No: 555, but also Draft of Lawon Protection of Geographical Indications and Names of Traditional Products in detail, asdrafted by Turkish Patent Institute. In doing so, certain issues are emphasized, especiallyissues such as transfer of geographical indication and inspection of use.This study consists of three sections. In the first section, concept ofgeographical indication is examined, and the present situation on internationalagreements, the concept?s similarities and differences with related concepts, itsfunctions and significance for developing countries are explored.The second section is devoted to the analysis of registration, use andinspection of geographical indications.Finally, protection, relationship with trademarks and invalidity of geographicalindications are examined in the third section. Relationship with trademark is tackled indetail. Some problems in practice and Decree Law No: 556 on Protection of Trademarks,especially with respect to article 7, are considered.