Çocuklarda periferal kanül uygulaması sırasında kullanılan damar görüntülemenin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
Children peripheral cannula used during the application of the cardiovascular imaging effects on pain and anxiety
- Tez No: 445238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukların damar yapılarının küçük olması ve cilt altı yağ dokularının olmaması periferal kanül uygulamalarını zorlaştırmakta ve birçok kez girişim yapılmasına neden olmaktadır. Bu çalışma; 9-12 yaş grubu çocuklarda damar görüntüleme cihazı kullanımının, damar erişimi ile çocukların ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Araştırma, 01.03.2015-01.03.2016 tarihleri arasında Zonguldak BEÜ Hastanesi'nde çocuk servisinde yatarak tedavi gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 9-12 yaş arası 80 pediatri hastasıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen kişisel bilgi formu, yüz ifadeleri derecelendirme ölçeği, durumluluk kaygı ölçeği, damar görüntüleme cihazı ve periferik kanül kullanılarak elde edildi. Her iki gruba işlem öncesi ve sonrası durumluluk kaygı ölçeği uygulanmış, işlem sırasında yüz ifadeleri derecelendirme ölçeği değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerde periferik kanül uygulaması esnasında çocukların ağrı hissetme durumu (p=0.0030,05), işlem sonrası durumluluk kaygı düzeyleri açısından deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır (p=0.000
Özet (Çeviri)
Children's vascular structures being small and lack of subcutaneous fat tissue makes peripheral cannula applications difficult and may cause lots of attempt to be made. This study was made with the aim of determining the effects of using vascular imaging device in 9-12 years age group of children on children's pain and anxiety. The research was carried out as randomized controlled trial with 80 pediatric patients between 9 to 12 age group who were treated at Zonguldak BEÜ Health Research Center and Pediatrics and agreed to join the research between 01.03.2015 - 01.03.2016. The data was achieved using personal information form that was developed in accordance with the literature by the examiner, facial expressions rating scale, state anxiety scale, vascular imaging device and a peripheral cannula. Both groups were applied to the state anxiety scale before and after the procedure, the facial expressions rating scale was evaluated during the procedure. In terms of children's pain feeling status during the peripheral cannula application (p=0.003