Yaygın anksiyete bozukluğunun farmakolojik tedavisinde moclobemid kullanımı (Açık çalışma)
- Tez No: 44535
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK GÜRGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalarda moclobemid 'in teröpatik etkinliğini incelemektedir. Metod: DSM - III - R (Diagnostic and statistical manual of mental disorders ) kriterlerine göre yaygın anksiyete bozukluğu tanısı konulan 30 ayaktan takip edilen hastaya moclobemid oral yoldan 3x150 mg/gün başlandı. Bu çalışmaya HAM-A skorları 18 ve üzerindeki hastalar alındı. Yarı- yapılandırılmış bir görüşme ile yaygın anksiyete bozukluğu tanısı kesinleştirilirken, halen major depresyon, panik bozukluğu veya madde kötüye kullanımı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Moclobemid 'in terapatik etkinliği HAM-A skorlarındaki değişiklik ile takip edildi. Sonuçlar: Hamilton Anksiyete skorlarında önemli düşüşler saptandı. 3. haftada (P=0,0006) ve 6. haftada ( p=0,0000 ). Karar: Yaygın Anksiyete bozukluğu olan hastaların tedavisinde antidepresanlar, özelliklede moclobemidi yararlı bulduk. Bu sonuçların başka çalışmalarca da desteklenmesi çalışmamızı daha da anlamlı kılacaktır. ?9
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This open study investigated a therapeutic efficacy of moclobemide in patients with generalized anxiety. disorder. Method: A total of 30 out patients meeting Diagnostic and Statistical Manual ( DSM- III - R ) criteria for generalized anxiety disorder were treated with moclobemid oraly(3x 150 mg /day). Study entry criteria at the time of screening and at baseline included a Hamilton Rating Scale for Anxiety (HAM-A) score of 18 or more. At screening, patients underwent a semistructured interview, which included dignostic modules for GAD, panic disorder, major depression and alcohol and drug abuse to estabilish the diagnosis of GAD while excluding patients suffering from current major depression, panic disorder or substance abuse. Therapeutic efficacy of Moclobemide was measured by changes in the HAM-A. Results: The Hamilton Anxiety score was significantly lower at week 3 (P=0,0006) and at week 6 (P=0,0000). Conclusions: The results of the study need replication, but suggest a potentially important role for antidepressants, particularly moclobemide, in patients suffering from Generalized Anxiety Disorder^ GAD )..>»