Gentamisinle nefrotoksisite oluşturulan sıçanlarda l-argininin koruyucu etkisinde antioksidan mekanizmaların rolü
Role of antioxidant mechanism of L- arginine in gentamicine-induced nephropathy in rats
  1. Tez No: 445368
  2. Yazar: ERCAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nitrik Oksit Sentaz (NOS) (EC 1.14.13.39) enzimi L- arginin'den nitrik oksit salınımını katalizleyen enzim ailesidir. Bu çalışmada; gentamisin ile oluşturulan böbrek hasarına karşı L- argininin koruyucu etkisinin seçici olmayan NOS inhibitörü olan L-NAME (N-omega-L-arginine metil ester) ile karşılaştırılması çalışılacaktır. Gentamisin ile oluşturulan böbrek hasarında L- Argininin; NOS yolunda değişiklikler yaptığını gösteren birkaç çalışma vardır. Bu çalışmada Gentamisin ile oluşturulan böbrek hasarında L- Argininin; NOS yolunda yaptığı değişikliklerin böbrek hasarı ve TAS(Total Antioksidan Seviye), TOS (Total Oksidative Stres), MDA (Malondialdehid), XO(Ksantin Oksidaz) NO( Nitrik Oksit), TNF alfa, TGF Beta, GSH (Glutatyon) düzeyleri üzerine etkisi araştırmayı amaçladık. Bu amaçla; sıçanlar herbiri 7 olmak üzere 6 gruba ayrılacaktır. Kontrol grubu; tedavi almayan serum fizyolojik ile vehicle olacaktır. Gentamisin (GM) grubu; ip olarak 10 mg/ kg GM; L-arg grubu 2g/kg/ günlük olarak içme suyuyla oral olarak alacak, GM+ L-Arg grubu ip,10 mg/ kg GM ile 2g/kg/gün L-Arg; L-NAME grubu 5 mg/100 ml/gün ; LNAME + GM grubu 5 mg/100 ml/gün L-NAME ile ip olarak 10 mg/ kg GM verilecektir. Bütün gruplarda serum üre ve kreatinin düzeyleri ile böbrek dokusunda TAS(Total Antioksidan Seviye), TOS (Total Oksidative Stres), MDA (Malondialdehid), XO(Ksantin Oksidaz) NO( Nitrik Oksit), TNF alfa, TGF Beta, GSH (Glutatyon) düzeyleri bakılacaktır. TAS, GSH antioksidan olarak; MDA, XO, NO oksidatif stres markırı olarak; TNF alpha and TGF Beta as an interleukin düzeyleri açısından çalışılacaktır. Aynı zamanda böbrekler histopatolojik olarak incelenecektir. Böylece Gentamisin ile oluşturulan böbrek hasarı L-Arg verilerek NO salınımı indüklenerek ve NO salımının L-NAME ile bloke edilip oksidatif stres etkisinin değrelendirilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide synthases (EC 1.14.13.39) (NOSs) are a family of enzymes catalyzing the production of nitric oxide (NO) from L-arginine. In this study ;the benefical effects of L-arginine will be studied in gentamicin (GM) induced nephrotoxicity can be compared to (N-omega-L-arginine methyl ester, a non-selective NOS inhibitör (L- NAME). Several studies have suggested that alterations of the L-arginine (L-Arg) nitric oxide (NO) pathway may be involved in the pathogenesis of gentamicine -induced kidney damage. We aim to study in vivo activation of L-Arg-NO pathway might have a beneficial effect on gentamicin –induced renal damage and TAS(Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidative Stress), MDA (Malondialdehyde), XO(Xhantine Oxidase) NO( Nitric Oxide), TNF alpha, TGF Beta, GSH (Glutathione) levels . In this purpose; six groups(n=7) of rats is planned for the study. In control group; untreated control rats will be receive saline. In GM group, GM will be inject ip,10 mg/ kg. L-arg group: rats will be received 2g/kg/day drinking water by orally ; In GM+ L-Arg group, ip,10 mg/ kg GM with 2g/kg/day L-Arg; in L-NAME group rats will be received 5 mg/100 ml/day; in L-NAME + GM group, 5 mg/100 ml/day L-NAME with ip,10 mg/ kg GM. In all groups, serum urea and creatinine levels will be measured. TAS(Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidative Stress), MDA (Malondialdehyde), XO(Xhantine Oxidase) NO( Nitric Oxide), TNF alpha, TGF Beta, GSH (Glutathione) levels are planned to studied in tissue homogenate. TAS, GSH as an antioxidant; MDA, XO, NO as an oxidative stress; TNF alpha and TGF Beta as an interleukin markers will be studied. Also kidney sections will be histologically studied. Conditions of chronic NO enhancement was established with L-Arg supplementation and chronic NO blockade with N-nitro-L-Arg methyl ester (L-NAME).