Arıtma tesislerindeki atık sularda bakterilerin fenotipik yöntemlerle tanımlanması ve adli bilimlerdeki rolülünün incelenmesi
Phenotypic identification of bacteria species in wastewater plants and analysing importance in forensic science
  1. Tez No: 445400
  2. Yazar: PERİHAN SEDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATA ALTURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ticari ya da endüstriyel faaliyetin yürütüldüğü alanlardan ve evsel faaliyetler ile insanların günlük yaşam faaliyetlerinin yer aldığı okul, hastane, otel gibi hizmet sektörlerinden kaynaklanan sulara atık sular denmektedir. Hızlı nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşme sonucunda insan ihtiyaçlarına bağlı olarak evsel ve endüstriyel atık sular gün geçtikçe artmakta, kullanılan suyun kalitesi ise her geçen gün azalmaktadır. Bu yüzden ileri biyolojik atık su arıtma tesislerindeki suyun bakterilerce etkin bir şekilde arıtılması hayati önem taşımaktadır. Su ile ilgili sağlık sorunlarının çoğunluğu suyun kirliliği ile ilgilidir. Temiz ve içilebilir su kaynaklarının lağım, kanalizasyon ve sanayi atıkları ile kontamine olması en büyük kirlilik sebebidir. Atık sularda bulunabilen Vibrio cholerae, Escherichia coli, Klebsiella sp, Campylobacter sp, Staphylococcus aureus, Salmonella sp, Norwalk virus, Shigella dysenteriae, Enterobacter cloacae, Proteus sp, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia, Cryptosporidium parvum mide ve barsak enfeksiyonlarına neden olabilen patojen özellikteki birkaç mikroorganizmadır. Biz çalışmamızda 24 adet bakteri türü tanımladık. Ülkemizde ve dünyada iklimsel değişiklikler sebebi ile sık sık sel felaketleri ve taşkınlar meydana gelmektedir. Arıtma tesislerine gelen giriş suyu ile hemen hemen benzer özellik gösteren atık ve lağım sularının olası bir sel felaketi ile çevreye yayılması önemli bir sorundur. Buradan yola çıkarak arıtma tesislerinin giriş sularının mikrobiyolojik özelliklerinin iyi analiz edilmesi ve bu sularda bulunma ihtimali olan patojen bakterilerin bir envanterinin çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte etkin bir arıtım yapılabilmesi için belirli bakteri cinslerinin mutlaka ortamda bulunması ve bu bakterilerin varlığının takip edilmesi gerekir. Çalışmamızın özellikle atık su arıtma tesislerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasına, su kirliliği ve halk sağlığı ile ilgili mevcut yasaların gözden geçirilerek yeni yasa ve yönetmeliklerin çıkarılmasına ve doğru arıtım teknolojilerinin uygulanabilmesine ışık tutacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Wastewater is any water that has been adversely affected in quality by anthropogenic influence. Wastewater can originate from a combination of domestic, industrial, commercial or agricultural activities, surface runoff or stormwater, and from sewer inflow or infiltration. When we considered unrestrained population growth, urbanization and industrialization; wastewater amount is increasing due to human needs. Because of that, effective purification of wastewater is vital. Most of water related diseases are relevant water contamination. Vibrio cholerae, Escherichia coli, Klebsiella sp, Campylobacter sp, Staphylococcus aureus, Salmonella sp, Norwalk virus, Shigella dysenteriae, Enterobacter cloacae, Proteus sp, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia and Cryptosporidium parvum are most common pathogens in wastewater which cause bowel diseases. We identified 24 bacteria species in our study. Because of climatic changes flood diasaster occurs frequently in earth and also in our country. Potential flood disaster can cause to spread of wastewater to enviroment. That's why we tried to get a general bacteria profile in order to be prepared for possible epidemics. For effective purification some of these pathogens also should be present in wastewater. We believe that our study will help to create more healthy and safe work enviroment in WWTP and form to new enviromental laws.