Romatoid artrit hastalarında el fonksiyonlarının, aktivite katılım performansı ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of rheumatoid arthritis patient's hand functions relation between quality of life and activity participation performance
  1. Tez No: 445462
  2. Yazar: MUSTAFA CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamız Romatoid Artrit'li (RA) hastalarda el fonksiyonlarının etkileniminin aktivite katılım performansı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmamıza Pamukkale Üniversitesi Romatoloji kliniği tarafından takip edilmekte olan ACR kriterlerine göre RA tanısı almış, evre II ve III 18 - 65 yaş aralığında olan 40 RA hastası dahil edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. El kavrama kuvveti Jamar dinamometrisi, parmak ucu kavrama kuvveti, lateral kavrama kuvveti, üç nokta kavrama kuvveti pinchmetre kullanılarak ölçüldü. Hastaların el fonksiyonları; Ruward-I Test Bataryası, Dokuz Delikli Peg Testi (NHPT) ve hastaların kendilerinin dolduracakları Michigan El Sonuç Anketi (MHQ) ile, aktivite katılım performansı Kanada Aktivite Performans Ölçümü (COPM) ile, özürlülük değerlendirmesi Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi (SİYK) Nothingham Sağlık Profili (NHP) kullanılarak ölçüldü. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaş ortalaması 50,7±9,9 yıl idi. Katılımcıların çoğu bayan (%85) ve ev hanımı (%67) idi.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to evaluate effect of Rheumatoid arthritis patients hand functions upon activity participation performance and quality of life. 40 RA patients who attend Pamukkale University Rheumatology Department, diagnosed as Rheumatoid Arthritis from American College of Rheumatology criteria and phase II & III were participated our study. Patient's demographic data were recorded. Hand grip strength was measured with Jamar Dynamometer, palmar grip strength, lateral grip strength and tip grip strength were measured with pinchmeter. Patients hand functions were evaluated with Ruvard-I, Nine Hole Peg Test (NHPT), Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHQ), activity participation performance were meassured with Canadian Occupational Performance Measure (COPM), disability evaluation was measured with Health Assesment Questionnaire (HAQ) and quality of life was measured with Nottingham Health Profile (NHP). Participants' mean age was 50,7±9,9 years. Most of the participants were women (%85) and housewifes (%67). Rheumatoid arthritis effect hand functions negatively. This situation effect activity participation performance and quality of life negatively. One of the most important problem is pain in Rheumatoid arthritis and effect activity participation performance and quality of life negatively, too. According to our study Rheumatoid arthritis is an illness that effect one's activity participation performance, hand functions and quality of life. Coping strategies with pain, prevention of hand function insufficiency and increase one's activity participation performance to provide activity of daily living indepence should be aimed.