Kronik obstruktif akciğer hastalarında fonksiyonel durum, aktiviteye katılım ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between functional status, activity participation and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease patients
- Tez No: 445461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜRSOY, PROF. DR. BİNNAZ FATMA EVYAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamız KOAH hastalarında fonksiyonel durum, aktiviteye katılım ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu çalışmaya Mart 2013 ile Nisan 2015 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ABD ve Denizli İli Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı bir hastanede KOAH tanısıyla tedavi gören toplam 75 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan olguların yaş ortalaması 68.44± 8.98 yıldı. Çalışmaya katılan tüm olgulara 6 dakika yürüme mesafesi testi, Saint George's Solunum Sistemi Anketi, Medical Research Council Dispne Skala'sı, Aktivite Katılımı ve Boş Zaman Uğraşları Değerlendirmesi ve İş modeli sorgulaması uygulandı.
Özet (Çeviri)
The present study was planned for investigation of the relationship between functional status, activity participation and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease patients. In this study 75 patients, treated with COPD from March 2013 to April 2015 in Pamukkale University Pulmonary Medicine Department and in a hospital affiliated to the Public Hospitals' Union in Denizli city, were included. Mean age of all subjects were determined as 68.44±8.98 years. Six minute walking distance test, Saint George Respiratory Questionnaire, Medical Research Council Dyspnea Scale, Activity Participation and Leisure Assessment and work module were assessed for every participant.