Plantar fasiitis tanılı hastalarda ekstracorporeal shockwave terapi uygulamasının etkinliği: Retrospektif bir çalışma
The effectiveness of extracorporeal shockwave therapy in patient with plantar fasciitis: A retrospective study
  1. Tez No: 445469
  2. Yazar: TUĞÇE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı plantar fasiitis tanılı hastalarda Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisinin (ESWT) tedavisinin etkinliğini incelemek, çalışmanın ikinci amacı ise egzersizle kombine uygulanan ESWT ile tek başına uygulanan ESWT'nin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 47,27±7,94 yıl olan 28-60 yaş aralığında toplam 40 (20 erkek, 20 kadın) plantar fasiitis tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastalar Grup 1 (n=20) ve Grup 2 (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Grup 1'deki hastalara üç haftalık süre içinde birer hafta arayla toplam 3 seans ESWT uygulanmıştır. Grup 2'deki hastalara ise egzersizle kombine ESWT tedavisi uygulanmıştır. Başlangıçta, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 6. hafta her iki gruptaki hastaların ağrısı (Visüel Analog Skalası) ve normal günlük aktivitelere ilişkin ağrısı (Roles and Maudsley Skalası) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the effectiveness of extracorporeal shockwave treatment (ESWT) in patients with plantar faciitis. The second aim of this study is to compare the effectiveness of exercise treatment combined with ESWT versus ESWT administered alone. 40 patients (20 male, 20 female), average age are 47,27±7,94 year range from 28-60 year, diagnosed with plantar faciitis were included in this study. The patients were divided into two groups as Group 1 (n=20) and Group 2 (n=20). Weekly one session during three weeks, ESWT applied to the patients in the Group I. Patients in Group II received ESWT combined with exercise treatment. Pain (Visual Analog Scale) and pain in usual daily living activity (Roles and Maudsley Scale) were evaluated at pre- treatment, post-treatment and six weeks later in both group of patients.