Lomber omurlardaki modıc değişikliklerin ağrı şiddeti, özürlülük düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of modic changes in lumbar spine on pain intensity, disability and quality of life
  1. Tez No: 445468
  2. Yazar: ÇAĞRI GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALTUĞ, YRD. DOÇ. DR. VELİ ÇITIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; Modic değişikliklerin ağrı şiddeti, özürlülük düzeyi ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek ve Modic değişiklik tiplerinin ağrı şiddeti, özürlülük düzeyi ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Çalışmaya 121 olgu dahil edildi. Olguların ağrı şiddeti McGill Ağrı Anketi, özürlülük düzeyi Oswestry Özürlülük İndeksi ve yaşam kalitesi SF-36 Sağlık Durumu İncelemesi ile değerlendirildi. Modic değişiklikler, 'Tip 0' (değişiklik gözlenmeyen), 'Tip 1' (Tip 1 ve 1/2 ) ve 'Tip 2' (Tip 2, 2/3 ve 3) olarak değerlendirildi. Olguların 76'sında (%62,8) Modic değişiklikler gözlendi. Bunların 23'ü (%30,3) 'Tip 1' (Tip 1 ve 1/2 ), 53'ü (%69,7) 'Tip 2' (Tip 2, 2/3 ve 3) değişikliğe sahipti. McGill Ağrı Puanlama İndeksi skoru açısından, Modic değişiklik gözlenen olguların daha kötü skora sahip olduğu gözlendi (p=0,006), fakat Tip 1 ve 2 arasında anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Oswestry Özürlülük İndeksi puanı açısından Modic değişiklik gözlenenlerin özürlülük düzeyi daha yüksek bulunurken (p=0,000), Tip 1 ve 2 arasında anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0,05). Yaşam kalitesi yününden ise SF-36'nın Fiziksel Fonksiyon (p=0,000) Fiziksel Fonksiyona Bağlı Rol Kısıtlılıkları (p=0,000), Ağrı (p=0,008), Emosyonel Fonksiyonlara Bağlı Rol Kısıtlılıkları (p=0,023) ve Sosyal Fonksiyon (p=0,002) alt skorlarında Modic değişiklik gözlenenlerde daha kötü sonuçlar görüldü. Bu alt skorlarda ise Sosyal Fonksiyon (p=0,030) dışında Tip 1 ve 2 arasında anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0,05). Modic değişikliklerin ağrı ve özürlülük durumu üzerine olumsuz bir etkisi vardır. Fakat Modic Tip 1 ile 2 arasında bu etki yönünden bir faklılık yoktur. Yaşam kalitesi açısından ise Modic değişikliklerin SF-36'nın Fiziksel Fonksiyon, Fiziksel Fonksiyona Bağlı Rol Kısıtlılıkları, Ağrı, Emosyonel Fonksiyonlara Bağlı Rol Kısıtlılıkları ve Sosyal Fonksiyon üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Ancak bu parametrelerde de Sosyal Fonksiyon dışında Modic değişiklik tipinin bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effects of Modic changes on pain intensity, disability and quality of life and investigate the effects of Modic change types on pain intensity, disability and quality of life. 121 patients were included in this study. Pain intensity was assessed using The McGill Pain Questionnaire, level of disability was assessed using The Oswestry Disability Index and quality of life was assessed using The SF-36 Health Survey. Modic changes were classified into 'Type 0' (no Modic changes), 'Type 1' (Type 1 and 1/2) and 'Type 2' (Type 2, 2/3 and 3). In total, 76 (62,8%) patients had Modic changes. Of these 23 (30,3%) had 'Type 1' (Type 1 and 1/2) and 53 (69,7%) had 'Type 2' (Type 2, 2/3 and 3). In The McGill Pain Rating Index, patients with Modic changes had worse score than patiens without Modic changes (p=0,006), there was no significant difference between Type 1 and Type 2 (p>0,05). Patients with Modic changes had higher level of disability in The Oswestry Disability Index scores, compared to those without Modic changes (p=0,000), there was no significant difference between Type 1 and Type 2 (p>0,05). Patients with Modic changes had worse score in The SF-36 Health Survey's dimensions of Physical Functioning (p=0,000), Physical Role Functioning (p=0,000), Bodily Pain (p=0,008), Emotional Role Functioning (p=0,023) and Social Functioning (p=0,002), compared to those who had no Modic changes. In these dimensions, there was no statistically significant difference between Type 1 and Type 2 (p>0,05) except Social Functioning (p=0,030). Modic changes have a negative effect on pain and level of disability but there is no difference between Type 1 and Type 2. Modic changes have a negative effect on quality of life in terms of dimensions of Physical Functioning, Physical Role Functioning, Bodily Pain, Emotional Role Functioning and Social Functioning. But there is no difference between Type 1 and Type 2 except Social Functioning.