Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalarda chlamydıa trachomatıs ve neısserıa gonorrhoeae bakterilerinin araştırılması
Cumhuriyet of University of Application and Research Hospital patients who admitted to chlamydia trachomatis and neisseriagonorrhoeae bacteria investigation
- Tez No: 445550
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZAHİR BAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanlarda genital ve oküler enfeksiyonlara sebep olan Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonorrhoeae cinsel yolla bulaşan patojenler arasında en sık rastlanan etkendir. Cinsel yönden aktif kadınlar ve erkeklerde sıklıkla asemptomatik seyreden ancak reenfeksiyon ve reaktivasyonlara bağlı olarak, Pelvik inflamatuar hastalıkları (PİH) , ektopik gebelik, tubal infertilite gibi daha ciddi sıklıkla irreversible komplikasyonlara yol açabilen C. trachomatis ve N.gonorrhoea aynı zamanda laboratuvar tanılarında da güçlük yaşatmaktadır. İn-vitro şartlarda üretilmelerinde yaşanan güçlük, hastalarda oluşan antikorların diagnostik öneminin düşük olması nedeniyle bu patojenlerle oluşan hastalıkların tanısında direkt floresan antikor (DFA) ve nükleik asit amplifikasyon bazlı (NAAT) moleküler testlerin kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Çalışmamızda; Hastanemiz Üroloji ve Kadın Doğum Hastalıkları polikliniklerine üretral akıntı, servikal kızarıklık, ektopi, erezyon vb. üretral yada genital enfeksiyon şikayetleri ile 01.12.2014 – 01.09.2015 tarihleri arasında başvuran 25'i erkek 25'i kadın olmak üzere 50 hastanın sabah ilk idrarı ve servikal/üretral sürüntü örneklerinde PCR çalışma yöntemlerinden Real-time PCR yöntemi ile servisit/üretrite neden olan C. trachomatis ve N. gonorrhoeae bakterilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Servisit/üretrit ön tanılı 50 hastanın endoservikal sürüntü ve sabah ilk idrar örneklerinden yapılan çalışmada hastaların 3'ünde (%6) C.trachomatis, 2'sinde (% 4) N.gonorrhoeae testleri (+) bulunurken, 45 (% 90) hastada ise C.trachomatis ve N.gonorrhoeae testleri negatif bulunmuştur. Sonuç olarak Sivas ve çevre illerden servisit ve üretrit ön tanısı ile gelen 50 hasta üzerinde yapmış olduğumuz çalışmada 5(% 10) hastada C.trachomatis/N.gonorrhoeae pozifliğine rastladık.
Özet (Çeviri)
Cumhuriyet University Research and Application Hospital Urology and Gynecology Hospital of the urethral discharge, cervical redness, ectopia, erosion and so on. urethral or presenting with genital infection complaints, 25 were men, 25 were aimed to investigate the midstream urine and cervical swab samples in real-time PCR method with Chlamydia trachomatis and Neisseria gonorrhoeae bacteria from the first urine of the morning from 50 patients, including women. In active women and men sexually is often asymptomatic, but due to reinfection and reactivation of PID (pelvic inflammatory disease), ectopic pregnancy, tubal infertility as more serious often can lead to irreversible complications of C. trachomatis and N.gonorrhoe the same time in the grave problems in laboratory diagnosis those important sexually transmitted pathogens. In-vitro conditions, the difficulty for their production, direct fluorescent antibody in the diagnosis of diseases caused those these pathogens is low importance diagnostics of antibodies in patients (DFA) and based nucleic acid amplification (NAAT) have made mandatory the use of molecular tests. Cepheid will use our study genexpert CT / NG test chlamydial and / or gonoral urogenital that may help in the diagnosis of C. trachomatis (CT) and N. gonorrhoeae (NG) will automatically be able to quickly identify and distinguish qualitative in vitro real-time genomic DNA PCR test. Testing of asymptomatic and symptomatic individuals from female and male urine specimens, endocervical swab, and patient samples used for testing a vaginal swab. Initial / preliminary urine samples, then at least one hour from the previous urine output, preferably to be from the first morning urine days, collected by described to the patient to be at least 15 ml in a sterile container and transported to the laboratory at room temperature. Female and male urine specimens if Xpert first within 24 hours after collection will be stored at room temperature for CT / NG should be transferred into the urine specimen collection kit. Unprotected urine samples stored for up to 6 days at 4 ° C. C. trachomatis and N. gonorrhoeae cervicitis s of real-time PCR method with the diagnosis of first morning urine samples and endocervical swab 25 women in ten months between study 12.01.2014 with 01.09.2015 date made using samples and 25 men belonging simultaneously received endocervical swab and the first urine samples were assessed by real-time PCR method. In endocervical swabs and morning urine specimens of 50 patients with preeclampsia / urethritis, C. trachomatis was found in 3 (6%) patients, N.gonorrhoeae tests (+) in 2 (4%) patients and 45 Whereas C. trachomatis and N. gonorrhoeae tests were negative. In conclusion, we have studied 50 patients who were diagnosed with cervicitis and urethritis in Sivas and the surrounding provinces. We found a case of C.trachomatis/N.gonorrhoeae in 5 (10%) patients.