Kamu hastanelerinde finansal performansın oran analizi ile ölçülmesi: Sivas Numune Hastanesi örneği
In public hospitals measured by ratio analysis of financial performance: Example of Sivas Numune Hospital
  1. Tez No: 445573
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİS BAHA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sağlık kurumları, sağlık hizmetlerin devamlılığı ve ertelenemez olması, koruyucu, tedavi edici, rehabilitasyon ve geliştirici hizmetlerin üretildiği topluma hizmet eden kurumlar olması gibi özelliklerden dolayı diğer işletmelerden veya kurumlardan farklı özelliklere sahiptir. Sağlık kurumlarının amaçlarını en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için finansal performanslarının iyi olması ve bu durumun sürdürülebilir olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sağlık kurumlarının finansal performansının sürekli ölçülmesi, değerlendirilmesi ve buna göre stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı bir kamu hastanesinin üç yıllık bilanço ve gelir tablosu verilerine dayanarak finansal analizinin yapılmasıdır. Bu amaçla hastaneye ait bilanço ve gelir tablosu mali tablolarından oran analizi tekniği ile oranlar hesaplanmıştır. Araştırmada ayrıca finansal performansın ölçülmesinde kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmiş ve hastaneye ait son üç yıllık mali tablolardan elde edilen bilgiler incelenerek, finansal analiz tekniklerinden oran analizi ile veriler değerlendirilmiştir. Ayrıca çıkan sonuçların sektör oranlarıyla karşılaştırılması yapılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu doğrultuda, hastanenin likidite durumunun iyi olduğu, net çalışma sermayesinin yeterli olduğu, alacaklarını tahsil edebildiği, stoklarını sektöre göre daha hızlı satışa çevirebildiği, finansal yapısının güçlü olduğu, ilk iki yıllık karlılık oranlarının olumsuz iken üçüncü yıl karlılık oranlarının artış gösterdiği gibi özet sonuçlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health Institutions has different characteristics from other enterprises or institutions because of such as, continuity of care and that can not be postponed, preventive, therapeutic, rehabilitation and developer services produced that institutions that serve the community. It is necessary to fulfill the objectives of the health institutions in order to their financial performance has to be good and that this is of great importance to be sustainable. Therefore needs to develop strategies accordingly, evaluation and continuously measuring the financial performance of health institutions. The aim of this thesis is the construction of a public hospital of the three-year financial analysis based on the balance sheet and income statement data. To this end, the hospital balance sheet and income statement of the financial statements, ratios are calculated by ratio analysis technique. Research has also given information about the techniques used to measure financial performance, and examining the information obtained over the last three years of financial statements to the hospital, the data were evaluated by ratio analysis of financial analysis techniques. Also performing are evaluated and compared with the results of the industry rate. In this regard, it was found that the summary results of such as, hospital's liquidity is in good condition, net working capital is sufficient, the hospital will be able to collect the receivables, according to the inventory of the sector, it can turn faster than sales, the strength of the financial structure, while the first two years of negative profitability was found to increase the third year of profitability.