Türkiye'de tek partili dönemde bürokrasi-tüccar ilişkisi
The relationship between bureaucracy-merchant in single party period in Turkey
  1. Tez No: 445597
  2. Yazar: ENGİN ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER KURTBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bürokrasi-tüccar ilişkisi, bir ülkenin siyasi ve ekonomik profilini tanımlayan en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, bürokrasi-tüccar ilişkisinin incelenmesi, bir dönemin aydınlatılmasında öncelikli bir konudur. Bu çalışmada bürokrasi kavramı kapsamlı bir şekilde tanımlanmış, tek parti döneminde mevcut ekonomik durum ve bu dönemde bürokrasi-tüccar ilişkisi incelenmiştir. Tek partili dönemde, bürokrasinin Cumhuriyet Halk Partisi ile iç içe geçmiş bir yapıda olduğu görülmektedir. Bu dönemde bürokratlar ticari hayatta da varlık göstermiş ve siyasi otorite ile olan yakın ilişkilerinden faydalanarak ekonomik kararları kendi çıkarları doğrultusunda etkilemiştir. Sonuç olarak söz konusu dönemdeki bürokratik yapı, yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nde tüccarın kalkınma ve büyümedeki rolünü en aza indirgemiştir.
Özet (Çeviri)
Bureaucracy-merchant relationship, the most important factors that define a country's political and economic profile. Therefore, the examination of the relationship between the bureaucracy-merchant, disclosure a period of is a priority. In this study, the concept of bureaucracy is defined in a comprehensive manner, a single-party period, and during this period the bureaucracy-merchant in the current economic situation investigated. In single-party period, bureaucracy and the Republican People's Party appears to be a nested structure. During this period, the presence in the commercial life bureaucrats and political authority and taking advantage of the close relations affected the economic decisions in their own interests. As a result, the bureaucratic structure in that period, merchant that in the newly established Republic of Turkey, minimized the role of development and growth.