Çorum Halkevi ve faaliyetleri (1933-1951)
Çorum People's house and its activities (1933-1951)
  1. Tez No: 445607
  2. Yazar: BETÜL TEKİNSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren benimsenen ana düşünce milli ve modern bir devlet vücuda getirerek bunu devam ettirebilecek bir toplum inşa etmek olmuştur. Çağdaş dünya'nın icaplarını topluma benimsetmenin en önemli vasıtalarından birisi de şüphesiz bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata geçirdiği Halkevleri olarak karşımıza çıkmaktadır.Türk Modernleşme hareketini, elitler hareketi olmaktan çıkararak, bütün topluma mal etme düşüncesinin bir yansıması olan Halkevleri, 19 Şubat 1932'de ilk olarak 14 şube ile faaliyetlerine başlamıştır. 19 yıllık faaliyet dönemi içersinde Halkevleri ve Halkodaları Türk Modernleşme hareketini Anadolu'nun en ücra köşesine kadar yayabilmişlerdir.Kuruluşundan itibaren, Dil, Edebiyat ve Tarih, Müze ve Sergi, Kütüphane ve Yayın, Halk Dershaneleri ve Kurslar, Sosyal Yardım, Köycülük, Spor, Güzel Sanatlar ve Temsil şubeleri ile özelde vatandaşları istidatlarına göre yetiştirmek, genelde ise yeni rejimin değerlerinin geniş halk kitlelerine iletilmesi ve benimsetilmesi vazifesini üstlenmiştir.Çorum Halkevi, diğer Halkevlerinde olduğu gibi faaliyet gösterdiği 18 yıllık süre içerisinde, gerçekleştirdiği konferanslar, açtığı kurlar, sahneye koyduğu oyunlar, kurduğu spor kulüpleri ve yardım faaliyetleri ile, halkın bütün yönleriyle eğitilmesine yardımcı olmuştur. Çorum Halkevi, birçok yeniliği beraberinde getirirken, değerli şahsiyetlerin yetişmesine ve milli devlet olma düşüncesinin halka benimsetilmesinde önemli katkılar sağlamıştır.II. Dünya Savaşı sonrasında değişen dünya düzeni, Türkiye'nin iki kutuplu dünya'da seçtiği yol, çok partili hayata geçiş ve Demokrat Parti iktidarı gibi siyasi olayların bir neticesi olarak 8 Ağustos 1951'de diğer halkevleri ile birlikte kapatılan Çorum Halkevi de Türk Modernleşme hareketinin önemli bir kilometre taşı olmuştur.Anahtar Kelimler: Modernleşme, Halkevleri, Çorum Halkevi, Çorum Halkevi Faaliyetleri
Özet (Çeviri)
Since the foundation of Republic of Turkey, the main idea adopted in principle was to create a national and modern state and a society that can maintain that process. Halkevleri (English: People?s houses), doubtlessly put into practice by Mustafa Kemal in person, catch our eyes as one of the most important means to make the society adopt the requirements of the modern world.Halkevleri started their activities on February 19, 1932 with 14 branches in first with the aim of changing the course of Turkish Modernization from an elitist action to an action embracing all the nation. In 19 years of activity period, by means of Halkevleri and Halkodaları, founded later, action of Turkish Modernization could be spread into the most remote corners of Anatolia.With the branches of Language, Literature and History, Museum and Exhibition, Library and Publication, People Classes and Training Activities, Social Welfare, Ruralism, Sports, Fine Arts, Rendition, they undertook training the citizens according to their abilities in private and in general they carried out conveying and being adopted of new regime?s values by the wide masses of citizens.Çorum Halkevi, in its 18 years of activity period, like the other ones, assisted the training of the people in all aspects with conferences, training classes, plays it staged, sports clubs and aid activities. Çorum Halkevi introduced many innovations, brought up many valuable people and made important contribution for internalization of being a national state by the people.As a consequence of the events ,like changing order of the world after Second World War, the side which Turkey opted in the bipolar world, transition to multi-party system and the Democratic Party?s coming to power, Halkevleri were abolished on August 8, 1951 and Çorum Halkevi functioned as important milestone in the action of Turkish Modernization.Key Words : Modernization, Halkevleri, Çorum Halkevi, Activities of Çorum Halkevi.