Lesekompetenzvermittlung im fach Deutsch als fremdsprache: Eine empirische studie zum einsatz von sachtexten in der Türkischen deutschlehrerausbildung (Yabancı dil olarak Almanca öğretiminde okuma becerilerinin geliştirilmesi: Türkiye'deki Alman dili eğitimi bölümlerinde kullanımlık metinlerin işlenmesine yönelik ampirik bir araştırma)
Development of reading skill in teaching Germany as a foreign language: An empirical research oriented at discussing texts which can be used in German language departments in Turkey
- Tez No: 445640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL UZUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Okuma becerisi, Türkiye'deki Alman Dili Eğitimi Bölümlerinde okuyan öğrencilerin hem üniversitedeki eğitimleri boyunca hem de öğretmenlik mesleğinde başarılı olabilmelerinin temel ön koşuludur ve bu sebeple okuma becerisinin geliştirilmesi gerekmektedir. „Lesekompetenzvermittlung im Fach Deutsch als Fremdsprache: Eine empirische Studie zum Einsatz von Sachtexten in der türkischen Deutschlehrerausbildung“ (Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretiminde Okuma Becerilerinin Geliştirilmesi: Türkiye'deki Alman Dili Eğitimi Bölümlerinde Kullanımlık Metinlerin İşlenmesine Yönelik Ampirik Bir Araştırma) isimli doktora çalışmasında, Türkiye'deki Alman Dili Eğitimi Bölümlerinde okuyan öğrencilerin Almanca okuma becerisi nasıl geliştirilebilir sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla Alman Dili Eğitimi Bölümlerindeki dil derslerine yönelik ”okuma ve yazmanın birlikte ele alınarak okuma becerilerinin öğretilmesi“ isimli ders modeli geliştirilmiştir. Var olan teorilere, yapılmış ampirik çalışmalara ve iki nicel araştırmadan (araştırma I ve II) elde edilen sonuçlara göre oluşturulan bu modelde, okuma becerilerinin temel olarak üst bilişsel bilgi, okuma stratejileri ve okuma motivasyonu ile geliştirilmesi hedeflenmiştir. Derste uygulanan modelin öğrencilerin okuma becerisini geliştirmesindeki etkilerini saptamak amacıyla deneysel araştırma yöntemi kullanılmış ve ön test ile son test uygulanmıştır (araştırma III). Bu araştırmada, deney ile kontrol grubundaki öğrencilerinin okuma testindeki başarısının karşılaştırılması, Almanya'da okula gitmiş olmanın öğrencilerin okuma başarısına olan etkisi, öğrencilerin Almanya'da okula gitme süresi ile okuma başarıları arasındaki ilişki, öğrencilerin Türkiye'deki üniversitede hazırlık okumuş olmalarının okuma testindeki başarılarına olan etkisi ve öğrencilerin test sonuçları ile okuduğunu anlama becerileri açısından öz değerlendirme sonuçları arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Daha sonra uygulaması yapılan ders modelinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi yapılmıştır (araştırma IV). Yapılan bu değerlendirme, derste ele alınan okuma stratejileri, öğrencilerin okuma motivasyonu ve ders modelinde izlenen öğretim yöntemi açısından yapılmıştır. Ders modeli 2014/ 2015 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında ”Okuma Becerileri II“ dersi kapsamında Marmara Üniversitesi (İstanbul) Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda 14 hafta süreyle uygulanmıştır. Çalışma grubunu, aynı Ana Bilim Dalı'nın 1. sınıfında okuyan 48 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin 24'ü deney, 24'ü kontrol grubundadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak deney ve kontrol grubunda ön test ve son test olmak üzere Yüksek Okullara Giriş için Almanca Dil Sınavı (DSH)'ndan alınan 'Okuduğunu Anlama Başarı Testi DSH', araştırmacı tarafından geliştirilen 'Okuduğunu Anlama Başarı Testi SL' kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen ders modelinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi için 'Değerlendirme Anketi'nden yararlanılmıştır. Nicel verilerin analizi, betimsel istatistik çerçevesinde tanımlayıcı istatistikler kullanılarak 'SPSS 22' istatistik programıyla gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin okuma başarı testindeki başarılarının karşılaştırılmasına ilişkin hipotezlerin sınanması için 'Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi' ve 'Mann Whitney U-Testi', Almanya'da okula gitmiş olmanın öğrencilerin okuma başarısına olan etkisini sınamak amacıyla 'Mann Whitney U-Testi' ve 't-Testi', öğrencilerin Almanya'da okula gitme süresi ile okuma başarıları arasındaki ilişkinin sınanması için 'Spearman's Rho Testi' ve 'Pearson's r-Testi', öğrencilerin Türkiye'deki üniversitede hazırlık okumuş olmalarının okuma testindeki başarılarına olan etkisini test etmek amacıyla 'Mann Whitney U-Testi' ve 't-Testi', öğrencilerin test sonuçları ile okuduğunu anlama becerileri açısından öz değerlendirme sonuçları arasındaki ilişkiyi sınamak için ise 'Spearman's Rho Testi' kullanılmıştır. Ayrıca uygulaması yapılan ders modelinin; öğrenciler tarafından ele alınan okuma stratejileri, okuma motivasyonu ve ders modelinde izlenen öğretim yöntemi açısından değerlendirmelerinin incelenmesinde betimsel istatistik çerçevesinde sıklık analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, araştırmacı tarafından geliştirilen ”okuma ve yazmanın birlikte ele alınarak okuma becerilerinin öğretilmesi" isimli ders modeli sayesinde, ön test ve son test olmak üzere uygulanan her iki okuduğunu anlama başarı testinde de deney ve kontrol gruplarındaki öğrenciler arasında okuduğunu anlama başarısı açısından deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin Almanya'da okula gitmiş olmasının, Almanya'da okula gitme süresinin hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilerin okuduğunu anlama başarı testindeki başarılarında olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okuduğunu anlama başarı testinde Alman Dili ve Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda okuyabilmeleri için gerekli olan dil seviyesini üniversiteye girişlerinde belgeleyen öğrenciler ile hazırlık okuyan öğrenciler arasında anlamlı fark saptanmıştır. Bu fark, gerekli olan dil seviyesini üniversiteye girişlerinde belgeleyen öğrenciler lehinedir. Bununla birlikte öğrencilerin test sonuçları ile okuduğunu anlama becerileri açısından öz değerlendirme sonuçları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan ders modelinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesine ilişkin sonuçlara göre, geliştirilen ve uygulanan ders modelinin ele alınan stratejiler, öğrencilerin okuma motivasyonunu arttırma ve tercih edilen öğretim yöntemi açısından başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Var olan teoriler ve ampirik çalışmalar doğrultusunda ders modelinin geliştirildiği ve ampirik açıdan test edildiği bu doktora çalışmasının, Alman Dili Eğitimi Bölümlerinde okutulan derslerde okuma becerilerini geliştirilmeye yönelik çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Reading skill is a basic prerequisite for students, who study in German Language Education Departments, for being able to be successful both throughout their university educations and their occupation of teaching and for this reason, the reading skill ought to be developed. In the doctorate study named, 'Lesekompetenzvermittlung im Fach Deutsch als Fremdsprache: Eine empirische Studie zum Einsatz von Sachtexten in der türkischen Deutschlehrerausbildung' ('Development of Reading Skill in Teaching Germany as a Foreign Language: An Empirical Research Oriented At Discussing Texts Which Can Be Used in German Language Departments in Turkey'), an answer was seeked to the question of how could the German reading skill of the students that were studying in the German Language Education Departments in Turkey, be developed. For this reason, the lesson model oriented towards the lessons aiming to develop language skills in the German Language Education Departments named, 'teaching the reading skills by dealing with both the reading and writing together', was developed. In this model which was set according to the existing theories, the empirical studies made and the results obtained from the two quantitive researches (Research I and II), the development of the reading skills, basically through metacognitive knowledge, the reading strategies and reading motivation, was aimed. With the aim of the determining the effects of the applied model on the development of the students' reading skill, the experimental research model was used and the pretest-posttest method was applied (Research III). In this research, comparing the success of the students of the experiment group and the control group in the reading test, the effect of going to school in Germany on the reading success of the students, the relationship between the period of the students's going to school in Germany and their reading successes, the effect of the students' studying prepatory class in university in Turkey on their success in reading success and the relationship between the test results and the self- evaluation of the students with regard to the reading comprehension skills, were emphasized. Then, the evaluation of the lesson model applied, was made by the students (Research IV). This evaluation was made in respect to the reading strategies, reading motivation of the students and the teaching method followed in the lesson model. The lesson model was applied in the spring term of the 2014/2015 academic year within the scope of the 'Reading Skills II' course in Marmara University (Istanbul), the Department of German Language Education for a period of 14 weeks. 48 students who were attending to the first grade of the same department constituted the working group. 24 of the students were in the experiment while the 24 of them were in the control group. In the study, in the experiment and the control group including the pretest and post test, the 'Reading Comprehension Success Test (DSH) which was taken from the German Language Test for Entrance to High Schools, the 'Reading Comprehension Success Test SL' were used. Also, for the lesson model's evaluation made by the students, which had been developed by the researcher, the evaluation survey was used. The analysis of the quantitative data was realized by the SPSS 22 statistics programme by using the complementary statistics within the descriptive statistics framework. For examining the hypotheses concerning the comparison of the students in the experiment and the control group in reading success test, the Wilcoxon Signed-Rank Test' and 'Mann Whitney U-Test, for examining the effect of going to school in Germany on the reading success of students, Mann Whitney U test' and 't Test', examining the relationship between the students' going to school in Germany and their reading success, the 'Spearman's Rho Test' and the 'Pearson's r-Test', for testing the effect of the students' in Turkey, studying in prepatory class on their success in reading test, the 'Mann Whitney U-Test' ve 't-Test', and for examining the relationship between the self-evaluation results in respect to their reading comprehension skills with test results, the 'Spearman's Rho Test', were used. Also, the lesson model whose application in the examination of the reading strategies dealt by students, the reading motivation and the evaluations of the lesson model whose application were done with regard to the teaching method of the lesson model followed, the frequency analysis was used within the framework of descriptive analysis. At the end of the research, owing to the lesson model named,“teaching reading skills by dealing with the reading and writing together”, and among the students in both of the reading comprehension success tests which were applied as pretest-posttest, a significant difference was found in favor of the experiment group in respect to reading comprehension success among the students in the experiment and the control groups. Also, it was concluded that the students' going to school in Germany, the period of their going to school in Germany had a positive effect on the students' success in both of the reading comprehension test in the experiment and the control groups. In the reading comprehension reading success test, a significant difference was determined between the students who certified their levels of language required for their attending to the Department of German Language and Education in their university entrances and the students who studied in the preparatory class. This difference was in favor of the students who certified their levels of language in their university entrances. Nevertheless, it was determined that there was a relationship between the test results and the self-evaluation results of the students in respect to their reading comprehension skills. According to the results concerning the evaluation of the applied lesson model by the students, it was concluded that the dealt strategies of the developed and the applied lesson model were successful with regard to its increasing the reading motivation of the students and the preferred teaching method. It is thought that this doctorate study in which a lesson model was developed in line with the existing theories and the empirical studies and was tested from the empirical point of view, shall contribute to the studies oriented towards the development of the reading skills in the lessons.