Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde cinsel azınlık hakları ve Türkiye uygulaması
The rights of sexual minorities on European Convention on Human rights and Turkish practice
- Tez No: 445645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVRA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnceleme konumuzu“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde Cinsel Azınlık Hakları ve Türkiye Uygulaması”oluşturmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) metninde özel olarak cinsel azınlıklar için uygulanan belirli bir haktan bahsetmek mümkün değildir. Ancak, Sözleşme'de belirtilen hak ve özgürlükler herkese uygulanabildiği gibi, cinsel azınlıklara da uygulanabilmektedir. Sözleşme'nin cinsel azınlıklar açısından en yoğun uygulanan maddesi olan 8. maddesi, özel ve aile hayatına saygı hakkı, bunun en güzel örneklerinden birisidir. Bunun yanında, cinsel azınlıklar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) en fazla özel ve aile hayatına saygı hakkı, ayrımcılık yasağı ve evlenme hakları ihlale uğradığı gerekçeleriyle başvurularda bulunmuşlardır. Bu sebeple, çalışmamızda özellikle bu üç hak üzerinde durulacaktır. Avrupa'da cinsel azınlık haklarını konu alan birçok çalışma bulunsa da, Türkiye'de hukuki açıdan incelenen cinsel azınlık çalışmaları çok azdır. Türkiye'de çok fazla hak ihlaline uğrayan bir grup olan cinsel azınlıklar hakkında hukuki bir çalışma yapılması bu dezavantajlı grubun haklarının da insan hakları olduğunu gösteren bir çalışmanın farkındalık yaratacağını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
Our subject of study is“the Rights of Sexual Minorities on European Convention on Human Rights and Turkish Practice”. It is not possible to mention about a certain right particularly for sexual minorities on the text of European Convention on Human Rights. However, the rights and freedoms set forth in Convention can be applied to sexual minorities just everbody else. Article 8, the right to respect for private and family life, is one of the best examples for being applied for sexual minorities. Besides, sexual minorities applied to European Court of Human Rights on the grounds that violation to their right to respect for private and family life, prohibition of discrimination and right to marry. Therefore, these three rights especially will be discoursed in our study. There are many studies about sexual minorities' rights in Europe; however in Turkey there is very few studies about sexual minorities inspected legally. Sexual minorities is a group whose rights are violated a lot in Turkey. That is why it is very important to exercise a legal study about this disadvantageous group to show that sexual minorities's rights are also human rights.