Meme malign lezyonlarında mammografik ve ultrasonografik inceleme yöntemleri
  1. Tez No: 44569
  2. Yazar: FÜSUN BAYGIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET 1992 ve 1994 yıllarının Aralık ayları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde operasyon sonucu malign meme tümörü tanısı almış ve operasyondan önce meme radyoloji ünitesinde mammografi ve ultrasonografi uygulanmış 60 olgu retrospektif olarak gözden geçirildi. Mammografik inceleme sonucunda 6ü meme kanserli olgunun 59'unda kitle var lığı rapor edilirken 31 yaşındaki genç bir olguda meme çok dens olduğu için kitle gözden kaçmıştı. Mammografide kitlelerin 28'inin kötü sınırlı ve düzensiz şekilli, 24'ünün spiküle, 7'sinin ise kısmen iyi sınırlı olduğunu gördük. Altmış olgunun hepsine de US yaptık. US ile bu kitlelerden 57'sini tespit ederken 1 cm'den küçük çaplı ve palpe edilemeyen 3'ünü tespit edemedik. Altmış olgunun 49'u invaziv duktal karsinoma, 4'U invaziv lobüler karsinoma, 2'si tübüler karsinoma, 2'si medüller karsinoma, l'i intraduktal papiller karsinoma, l'i müsinoz karsinoma, l'i ise invaziv komedokarsinoma idi.48 Ultrasonografik sonuçlarla karşılaştırıldığı zaman mammografinin özellikle 1 cm'den küçük çaplı ve palpe edilemeyen meme kanserlerini tespit etmekte belirgin şekilde üstün olduğu sonucuna vardık. US tarama testi olarak kullanılmamalı ve mammografiye yardımcı yöntem olarak uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sixty cases of breast cancer detected by sonography and mammography, the results of which are correlated by postoperatively, were rewieved retrospectively. The cases were selected from Erciyes University Medical Faculty Mammography Unit files, between December 1992 and December 1994. Mammography showed breast masses in 59 out of 60 cases. The lesion is missed in one case, a 31-year-old woman, because of the hyperdense appearance. The margins were ill-defined and irregular in 28, spiculated in 24 and relatively well- demarcated in 7 cases. Sonography revealed breast masses in 57 out of 60 cases. Three cases of non palpable masses less than 1 cm in diameter were not detected. Fourty-nine of 60 cases were invasive ductal carcinoma, 4 cases were invasive lobular carcinoma, 2 cases were tubular carcinoma, 2 cases were medullary carcinoma, 1 case was papillary, 1 case was mucinous carcinoma and finally 1 was invasive comedocarcinoma.50 As a result, the mammography was found to be superior to US, especially in detecting the nonpalpable breast masses less than 1 cm in diameter. US may be used as an adjunct to mammography but must never be used for screening purposes.