Türkiye'de etnik çatışmalar ve toplumsal hafıza: 1966 Ortaca olayları
Ethnicity conflicts in Turkey and collevtive memory: 1966 Ortaca events
- Tez No: 445857
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmamız Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sivil Alevi Sünni çatışması olarak bilinen 1966 Ortaca Olaylarının, toplumsal hafızada nasıl yer ettiğine ve nasıl hatırlandığına odaklanmaktadır. Bu doğrultuda yaşanan olayların ortaya çıkmasında Türkiye'deki toplumsal, kültürel, siyasal değişimin etkileri yerel dinamiklerle ilişkisel olarak düşünülmüştür.Ayrıca ulus devletin üst kimlik tahayyülü ile birlikte düşünüldüğünde farklı etnik toplulukları homojenleştiren, alt kültürleri“iyileştirme”sürecine tabi tutarak kültürleri ve kendilerine ait pratikleri kavimkırıma uğrattığı, benzeştirdiği bir siyasal örgütlenme eleştirisi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our research focuses on Ortaca Events, which are known as the first Alewi-Sunni conflict in the history of republic of Turkey, in terms of its appearance in collective memory and how it is memorised. Effects os social, cultural an political changes in Turkey, which paved the way for the incidents, are considere relatioanl to local dynamics. This is a criticism of political organization by which different ethnic groups are homogenized and sub-cultures are subjected to an“improvement”process that assimilates them and causes a tribe genocide in terms of culture and its practices, when thought within the scobe of nation-state's envisagement of upper identity.