Onarılmış ve lifli polimer kompozit malzemelerle güçlendirilmiş betonarme binaların dinamik davranışlarının deneysel ve analitik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of dynamic behavior of repaired and strengthened reinforced concrete buildings using fiber reinforced polymer composite materials with experimental and analytical methods
- Tez No: 446413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ADANUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada, onarılmış ve lifli polimer kompozit malzemelerle güçlendirilmiş betonarme binaların dinamik davranışları deneysel ve analitik yöntemlerle incelenmiştir. Bu amaçla, laboratuvar ortamında inşa edilen ölçekli betonarme binalar üzerinde deneysel ve analitik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması başlıca üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konu ile ilgili genel bilgiler ve literatürde mevcut çalışmalar, deneysel ve analitik yöntemlere ait genel bilgiler ve bu yöntemler ile ilgili denklemler sunulmaktadır. İkinci bölümde, yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgulara yer verilmektedir. İkinci bölümde yapılan çalışmalar iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda; laboratuvar ortamında inşa edilen ölçekli betonarme binaların dinamik davranışları hasarsız, hasarlı, onarılmış ve güçlendirilmiş durumlar için deneysel yöntemler kullanılarak belirlenmiş ve karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. İkinci kısımda ise; binaların üç boyutlu sonlu eleman modelleri hasarsız, onarılmış ve güçlendirilmiş durumlar için oluşturularak dinamik davranışları analitik olarak belirlenmiş ve binaların sonlu eleman modelleri deneysel sonuçlara göre iyileştirilmiştir. Ayrıca, binaların başlangıç ve iyileştirilmiş sonlu eleman modelleri kullanılarak hasarsız, onarılmış ve güçlendirilmiş durumları için doğrusal olmayan dinamik davranışları elde edilmiştir. Üçüncü bölümde ise; tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve yapılan önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir. Çalışma sonucunda, onarım ve lifli polimer kompozit malzeme kullanılarak gerçekleştirilen güçlendirme uygulamalarının betonarme binaların dinamik davranışlarını iyileştirmede oldukça etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic behavior of reinforced concrete buildings repaired and strengthened by fiber reinforced polymer composite materials has been investigated using experimental and analytical methods. For this aim, the experimental and analytical studies have been carried out on the scaled reinforced concrete buildings constructed under laboratory condition. This thesis consists of three main parts. In the first part; the general information and literature studies related to the topic, background of the experimental and analytical methods and the formulations of these methods have been presented. In the second part; studies and obtained findings from these studies have been presented. The second part of the thesis is divided into two subsections. In the first subsection; the dynamic behavior of the laboratory-scaled reinforced concrete buildings for the undamaged, damaged, repaired, and strengthened conditions have been determined using experimental methods and the obtained results for each condition have been compared. In the second subsection; 3D finite element model of the buildings for the undamaged, repaired, and strengthened conditions have been modeled to obtain the dynamic behavior analytically and finite element model of the buildings have been calibrated according to the experimental measurement results. In addition, the nonlinear dynamic behaviors for the undamaged, repaired, and strengthened models have been performed using initial and calibrated finite element model of the buildings. The third part is devoted to conclusions and suggestions relating to the thesis study. Lastly, references and autobiography have been presented. At the end of the study, it is found that the repairing method and strengthening method using fiber reinforced polymer composite materials are significantly effective in restoring the dynamic behavior of the reinforced concrete buildings.