Kadınların ve erkeklerin cerrahi sterilizasyon yöntemi olan tüp ligasyonu-vazektomi işlemlerine ilişkin duygu ve düşüncelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 44644
  2. Yazar: SEVGİ GİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HEDİYE EKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET: Aile planlaması çalışmaları, doğum sağlığını geliştirmek, anne sağlığı ve bakımı üzerinde durmak, kötü koşullarda yapılan kürtajı ortadan kaldırmaya çalışmak ve sonuçta da aileyi toplumun mutlu ve sağlıklı bir birimi haline getirmek amacıyla sürdürülmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda konu ile ilgili üniteler, bireylerin en uygun, etkin doğum kontrol yöntemini seçmelerine yardımcı olmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde etkin yöntemlerden olan tüp ligasyonu ve vazektomi kullanımı giderek artan oranlarda yaygınlaşmaktadır. Çalışmamız, cerrahi sterilizasyon yöntemleri olan tüp ligasyonu/vazektomi uygulanmamış/uygulanmış kadınların ve erkeklerin işlemlere ilişkin duygu ve düşüncelerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma grubumuzu Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Eskişehir Devlet Hastanesi, Eskişehir SSK Hastanesi ve İstanbul/Bakırköy SSK Doğumevinde tüp ligasyonu uygulanmış 50 kadın, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul/Bakırköy SSK Doğumevinde vazektomi uygulanmış 25 erkek, cerrahi sterilizasyon uygulanmamış 50 kadın ve 50 erkek olmak üzere toplam 175 vaka oluşturmuştur. Tüp ligasyonu/vazektomi uygulanmamış/uygulanmış kadınların ve erkeklerin demografik özelliklerini, obstetik özelliklerini, işlemlere ilişkin bilgilerini, duygu ve düşüncelerini belirlemek için anket formu uygulanmış ve elde edilen veriler bilgisayar aracılığı ile değerlendirilmiştir. Tüp ligasyonu uygulanmamış kadınların genellikle 25-34 uygulanmış kadınların 30-34, vazektomi uygulanmamış erkeklerin 30-39, uygulanmış erkeklerin 40-45 ve üzeri yaş gruplarında ve tüp ligasyonu/vazektomi uygulanmamış kadınların ve erkeklerin eğitim düzeyinin çoğunlukla ortaokul-lise ve yüksekokul mezunu, uygulanmış kadınların ve erkeklerin ilkokul mezunu oldukları görülmüştür. Tüp ligasyonu/vazektomi uygulanmamış-uygulanmış kadınların ve erkeklerin yöntemlere ilişkin bilgilerinin fazla oimasına, uygulanmamış kadınların ve erkeklerin arzu edilen çocuk sayısının tamamlanmasına ve doğurgan yaşta olmalarına karşın yöntemleri zararlı olur düşüncesiyle yaptırmak istemedikleri belirlenmiştir.Tüp ligasyonu kadınlara genellikle kendi isteklerine göre, genel anestezi ile ve laparoskopi yöntemiyle uygulanmış, vazektomi ise erkeklere kendi isteklerine göre, lokal anestezi ile ve bistürisiz (No-Scalpel) yöntemle uygulanmıştır. Tüp İigasyonu sonrası kadınların %100'ü kompiikasyon gelişmediğini, vazektomi uygulanan erkeklerin %36'sı kanama, testislerde ödem, enfeksiyon ve epididimit gibi komplikasyonların geliştiğini ifade etmişlerdir. Tüp ligasyonunun menstrüasyona, tüp iigasyonunun ve vazektominin cinsel yaşama ve insan psikolojisine olumsuz etkileri olmadığı ve kullananların yöntemlerden memnun oldukları ve başkalarına önerdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Women were applied tube ligation through laparoscopy with general anesthesia and men were applied vasectomy with No-Scalpel method with local anesthesia. 100% of women undergoing tube ligation stated that they didn't have any postoperative complications, but 36% of men undergoing vasectomy stated that they had bleeding, edema, infection and epididymitis in testises. It was observed that tube ligation didn't have any negative effects on menstruation; tube ligation and vasectomy on sexual life and human psychology and that those who used these methods were glad and advised then to others. 66Women were applied tube ligation through laparoscopy with general anesthesia and men were applied vasectomy with No-Scalpel method with local anesthesia. 100% of women undergoing tube ligation stated that they didn't have any postoperative complications, but 36% of men undergoing vasectomy stated that they had bleeding, edema, infection and epididymitis in testises. It was observed that tube ligation didn't have any negative effects on menstruation; tube ligation and vasectomy on sexual life and human psychology and that those who used these methods were glad and advised then to others. 66