Study on effects of boron and arsenic in yeast cells
Maya hücrelerinde bor ve arseniğin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 446468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Arsenik (As) metabolizmadaki toksik etkilerinden dolayı araştırmacıların ilgi odağı olmuştur. Bor (B) bulunduğu derişime bağlı olarak hem gerekli hem de toksik olabilmektedir. Bilinen en büyük bor rezervleri Türkiye'dedir ve Türkiye bor minerallerinin en büyük üreticisidir. Bununla birlikte, Balıkesir-Bigadiç ve Kütahya-Emet gibi bölgelerdeki doğal kaynaklarda yüksek derişimde B ve As bulunmaktadır. Bu tez kapsamında B ve As varlığında büyüyen maya hücrelerinde ICP-OES ve ICP-MS kullanılarak B(III) ve As(III) dağılımını maya hücresinde ve hücre büyüme ortamında ayrı ayrı takip eden analitik bir metot geliştirilmiştir. Hücre büyümesi 600 nm'de optik geçirgenlik ölçümleriyle izlenmiştir. Optik geçirgenlik sonuçlarına göre 9. saat logaritmik faza karşılık gelirken, durgun faz 24. saattir. Yalnızca maya özütü pepton dekstroz (YPD) çözeltisiyle beslenmiş olan kontrol grubu hücreleriyle karşılaştırıldığında, maya hücrelerinin büyümesi 5.0 mM arsenik varlığında %30 azalmıştır. Ancak, büyüme eğrileri 0.25, 0.50 ve 1.0 mM B ve/veya arsenikle beslenen hücre grupları ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Arsenik ve borun genellikle %90'dan fazlasının üst fazda (süpernatant) kaldığı element analizi sonuçları ile gösterilmiştir. Hücre içi arsenik derişimi hücre besi ortamına eklenen As derişimi 0.25 mM'den 5.0 mM'a arttırıldığı zaman yaklaşık olarak 4 kat artmıştır. Ancak 5.0 mM olan örneğin dışındaki diğer bor örneklerinin hücre içi bor derişimleri tayin sınırının altındadır. Maya hücrelerinin genomik DNA'ları agaroz jel elektroforezi ile B ve/veya As ile beslenen ve beslenmeyen kontrol grubunda takip edilmiştir ve 5.0 mM As ile beslenen grubun dışında herhangi bir hasar saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Arsenic (As) has been the center of attention for researchers regarding its toxic effects in metabolism. Boron (B) can be both essential and toxic depending on its concentration level. The largest known boron deposits are in Turkey, the largest producer of boron minerals. Besides, there are some regions such as Balıkesir-Bigadiç and Kütahya-Emet having very high concentration of B and As in natural sources. In this thesis, an analytical method based on growing yeast cells in the presence of B and/or As followed by determination using ICP-OES and ICP-MS was developed to follow the distribution of B(III) and As(III) in yeast cells and growth media separately. Yeast cell growth was followed by optical density measurements at 600 nm. Based on optical density measurements, 9th hour was assigned as logarithmic phase and 24th hour as stationary phase. Yeast cell growth decreased 30% in the presence of As compared to control group of yeast cells fed only with yeast extract peptone dextrose (YPD) solution. However, growth curves did not show differences between 0.25, 0.50 and 1.0 mM B and/or As supplemented groups and nonsupplemented groups. Results of elemental analysis showed that generally more than 90% of B and As remained in supernatant solution. However, arsenic concentration increased by almost 4 times as the spiked concentration level was increased up to 5.0 mM even though in all groups boron concentration was below detection limit with the exception of 5.0 mM. Genomic DNA of yeast cells was followed by agarose gel electrophoresis for supplemented and control groups and no breakage was detected up to 5.0 mM As supplemented groups.