Evaluating the impact of different atria configurations on the energy performance of buildings in different climates
Farklı atriumlar biçimlerinin farklı iklimlerde bınaların enerji performansına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 446473
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Genellikle, bina sektörünün etkisi dünyadaki enerji masrafında ve çevresel koruma açısından etkisi önemlidir; aslında, bina sektörü dünyadaki tüm enerjinin yarısını tuketmektedir. Günümüzde, dünyanın karşılaştığı çeşitli zorluklar nedeniyle enerji verimliliği olayları önemli bir konu haline gelmiştir. Bu arada, atriyumlar binanın enerji performansını gelişleten bir araç olarak, kanvensiyonel binalardada fazla enerji masrafı meselesini hal etmek içinde kullanıla bilirler. Bu çalışma Çeşitli iklimlerde bulunan atriyumlu binalarda atriyumun farklı fiziksel özelliklerinin binanın enerji performansı üzerinde olan etkisinin incelenmesi amaçlandırmaktadı. Daha spesifik olmak gerekirse, bu araştırma farklı iklim koşullarında atriyumlu yapılarda atriyum oryantasyonu, boy oranı ve binaların yüksekliğinin, binanın ıstma, soğutma ve aydınlatma yüklerinin üzerinde bulunan etkilerini anlamak niyetinde. Her değişkenin binanın enerji performansı üzerinde olan etkisini incelemek için, atrium binaların çeşitli dijital modelleri hazırlanıp ve modellerin enerjı performansları DesignBuilder yazılım tarafından simüle edilmiştir. Her bir değişkenin ya değişkenler kombinasyonun binanın enerji performansı üzerinde olan etkisini izlemek için her bir atriyum binası farklı değişkenler ile tanımlanmıştır. viii Bu araştırmaya göre, incelenen Birkaç iklimde atrium binanın yüksekliği binanın enerji performansı açısından en fazla etkiye sahiptir. Atriumun boy oranı bina enerji performansında dikkate değer etkisi olmasına karşın, atrium oryantasyonu önemli ölçüde katkıda bulunmamaktadır. sonuçu daha açıklamak gerekirse, atriyum binalarda atriyum oryantasyon faktörünü göz önünde almaksızın, kare şekilinde olan atriyumlar dikdörtgen atriyumlara göre daha iyi enerji performansına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Generally, the impact of the building sector on the world energy consumption and environmental protection is considerable; in fact, the building sector holds the half of the world total energy consumption share. Nowadays, energy efficiency phenomena as the result of several challenges that the world is encountering has become an important issue. Meanwhile, the atrium as a tool to improve the energy performance of a building can be utilized to address the high energy consumption of the conventional buildings. This study aimed to examine the impacts of different physical properties of an atrium on the energy performance of the atrium buildings in different climates. To be more specific, this research intended to understand the impacts of atrium orientation, aspect ratio and the atrium building height on the heating, cooling and lighting loads of the atrium buildings in different climatic conditions. To examine the effect of each variable on the energy performance of the building several digital models of atrium buildings were prepared and their energy performance were simulated by DesignBuilder software. Each of the atrium buildings were set with different variables to monitor the effects of a single variable or the combination of the variables on the energy performance of the buildings. According to this research, in vi few examined climates the height of the atrium building has the most effect on its energy performance. Though the effect of the atrium aspect ratio on the building energy performance is almost considerable, the atrium orientation does not contribute to it significantly. To further clarify the conclusions, atrium buildings with square shape atria have better energy performance than those with rectangular shaped atria, regardless of the atrium orientation