Solution of inverse problems for sturm-liouville problem energy-dependent potential
Enerjiye bağlı sturm-liouville problemi için ters problemin çözümü
- Tez No: 446487
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Altı bölümden oluşan tezin birinci ve ikinci bölümünde sırası ile konunun tarihçesi ve temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Klasik Sturm-Liouville problemi için özdeğerlerin asimptotik formüller spektrumların çakışık olması halinde potansiyel fonksiyon ile ilgili bir formül verilmiştir. Dördünçü bölümde ise yukarıda verilen sonuçlar Enerjiye bağlı Sturm-Liouville problemi için verilmiştir. Son kısımda ise sonuçlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six sections incliuding the references. In …rst and second sections introduction and some de…nitions and theorems used in the main sections are given, respectively. In third section, Ambarzumyan's theorem for Sturm-Liouville equation with spectral parameter in boundary condition is expressed and proved. In fourth section, we consider Sturm-Liouville problem energy dependent potential with spectral parameter in boundary condition. We give asymptotic formulas for eigenvalues and also, we proved that if the spectrums are the same for two problem, then R 0 (¡» ) = 0 Finally, we show that if the spectrum is (0), then = 0 almost everywhere on [0,] Finally, in the …fth section, we give some conclutions.