Modelling and analysis of modular cascaded multilevel converter based shunt hybrid active power filter for large scale photovoltaic system interconnection
Büyük ölçekli fotovoltaik sistem bağlantısı için modüler kaskat çok seviyeli dönüştürücü tabanlı şönt melez aktif güç filtresinin modellemesi ve analizi
  1. Tez No: 446535
  2. Yazar: TUĞÇE DEMİRDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Modüler çok seviyeli dönüştürücüler, büyük ölçekli fotovoltaik sistemde yeni nesil verimli, sağlam ve güvenilir dönüştürücüler olarak umut vadeden adaylardır. Bu tezde, üç fazlı şebekeye bağlı büyük ölçekli PV sistemleri için modüler kaskat çok seviyeli dönüştürücü tabanlı bir şönt melez aktif güç filtresi (ŞMAGF) sunulmaktadır. Bu tezin ana katkısı, melez aktif güç filtresi fonksiyonlarına sahip şebeke bağlantılı büyük ölçekli fotovoltaik sistemin modellenmesi ve kontrol edilmesidir. Önerilen sistemde, melez aktif güç filtresinin özellikleri, fotovoltaik sistemi şebekeye bağlayan gerilim kontrollü gerilim kaynaklı dönüştürücünün kontrol devresinde bir araya getirilmiştir. Sonuç olarak, ŞMAGF'nin aynı dönüştücü kısmı, fotovoltaik kaynaktan üretilen gücü şebekeye enjekte etmek, harmonikleri ve reaktif güç talebini telafi etmek için melez aktif güç filtresi gibi davranmak için kullanılır. Kompanzasyon yeteneği kullanarak, şebeke akımları sinüzoidal ve şebeke voltajları ile fazdadır. Bütün sistem PSCAD/EMTDC'de modellenmiştir. Benzetim sonuçları, önerilen sistemin çalışmasını ve kontrol sistemini doğrulamak için gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modular multilevel converters are promising candidates for next generation of efficient, robust and reliable inverters in large scale photovoltaic system. A modular cascaded multilevel converter based shunt hybrid active power filter (SHAPF) for three phase grid-connected large scale PV systems is presented in this thesis. The main contribution of this thesis is to model and control of grid interfaced large scale photovoltaic system with embedded hybrid active power filter functions. In proposed system, the features of hybrid active power filter has been amalgamated in the control circuit of the voltage controlled voltage source inverter interfacing the photovoltaic system to the grid. As a result, the same inverter part of SHAPF is utilized to inject power generated from photovoltaic source to the grid and also to act as hybrid active power filter to compensate harmonics and reactive power demand. With using compensation ability, the grid currents are sinusoidal and in phase with grid voltages. The whole system is modeled in PSCAD/EMTDC. The simulation results are demonstrated to verify the operation and the control system of the proposed system.