Reconfigurable modular snake robot locomotion via learning based hybrid motion control system architecture
Öğrenme temelli melez hareket kontrol sistem mimarisi ile yeniden yapılandırılabilir modüler yılan robot hareket kabiliyeti
  1. Tez No: 763452
  2. Yazar: İLYAS KOCAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Nöroloji, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yılan robotlar, gürbüzlükleri ve çok yönlü operasyon kabiliyetleri sayesinde bilhassa belirsiz, kaotik ortamlara ve öngörülemeyen senaryolara yönelik kayda değer avantajlar sunmaktadırlar. Birbirinden farklı karakteristikte gerçekleyebildikleri hareket kontrol kabiliyetlerine ek olarak, minimum gereklerden fazlasını barındıran mimarileri sayesinde olası hatalara ve arızalara karşı dirençli şekilde operasyon gösterme kapasitesine sahiptirler. Elektromekanik mimarileri açısından yılan robotların sunmakta olduğu söz konusu üstünlüklere rağmen komplike ve çok yönlü hareket karakteristikleri dolayısıyla hareket kontrolü güncel zamana değin süregelen bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktayı ele almak üzere, yılan robot lokomasyonuna yönelik matematiksel analizler temel alınarak minimum gerekler belirlenmiştir. Belirlenen gerekler temelinde yeniden yapılandırılabilir modüler bir yılan robot tasarımı ve ilgili tasarıma yönelik temel elektromekanik mimarinin, tahrik bileşenlerinin ve sürtünme kuvvetinin modelleme işlemleri gerçeklenmiştir. Pekiştirmeli öğrenme temelli algoritmalar ve komut şekillendirme, kazanç planlama bileşenlerini barındıran katmanlı PID kontrolcü tasarımı ile bir hibrit hareket kontrol sistem mimarisi sunulmaktadır. Bu kapsamda, iki boyuttaki sofistike yılan hareket karakteristikleri pekiştirmeli öğrenme temelli algoritmalar ile elde edilirken, üst seviye planlama algoritmaları ve katmanlı PID kontrolcü mimarisi ile hareket kabiliyeti üç boyutlu uzaya taşınmıştır. Gerçekleştirilen incelemeler kapsamında farklı pekiştirmeli öğrenme algoritmalarına dair kıyaslamalar, ödül fonksiyonunu oluşturan bileşenlerin hareket karakteristikleri üzerine bireysel etkileri, farklı sayıda modüler bileşenden oluşan yılan robotların hareket karakteristikleri, arızalı bileşenler içeren robotların hata toleranslı eğitimleri ve üç boyutta olası operasyon senaryoları ele alınmaktadır. Ek olarak, bütüncül bir bakış açısı ile, ilgili robotun elektromekanik mimarisinin fiziki olarak gerçeklenmesine, kendiliğinden birleşme mekanizmalarının mekanik tasarım detaylarına, eğitim sürecine ve izlencesine ve farklı işlevler özelinde konfigüre edilmiş işbirlikçi robot sürülerine yönelik öğrenme temelli çoklu robot senaryolarına yönelik gelecek güzergahlar çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Snake robots propose significant advantages especially for indeterminate, chaotic environments through their robustness and versatility against unforeseen conditions and scenarios. In addition to distinct locomotion characteristics of snake robots, their redundant structure provides also fault tolerant operation capacity. However, sophisticated and versatile locomotion characteristics and redundant body structure also bring difficulty for dynamic modelling and motion control of snake robots and, for this reason, generation of snake locomotion patterns have been an ongoing challenge. To address this point; a reconfigurable, modular snake robot is designed and modelled with fundamental electromechanical structure, joint and actuation subsystem and contact force modellings based on minimal requirements which are determined by presented mathematical analysis for snake locomotion. A hybrid motion control system architecture which is constituted with state-of-the-art reinforcement learning based algorithms and a cascaded PID controller which comprises command shaper and gain scheduling components is presented. While reinforcement learning based algorithms which indicate promising potential for generation of sophisticated behaviours are employed for generation of 2D snake gait patterns with corresponding reward function terms, locomotion capabilities are expanded to 3D space with the proposed cascaded PID architecture and possible high level planners. Various experimentations that cover comparison of different reinforcement learning algorithms, individual effects of specified reward function terms, locomotion of snakes which are composed by different number of modules, fault tolerant locomotion trainings for defective snake robots and realization of 3D operation scenarios are investigated. In this content, from a holistic perspective, future directions are drawn for potential physical realization of the electro-mechanical structure, mechanical design details for self-assembly mechanisms, further improvements of the training process and curriculum, and learning based multi-robot scenarios which cover swarms of differently configured snakes to realize collaborative tasks.