Çileklerde, lysophosphatıdylethanolamıne (LPE) uygulamalarının derim sonrası muhafazasında pomolojik ve fitokimyasal özellikler üzerindeki etkileri
Effect of lysophosphatidylethanolamine (LPE) for strawberry pomological and phytochemical quality characteristics during storage
  1. Tez No: 446564
  2. Yazar: AYŞE GÜLHAN ÇELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZİM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Hatay ili Yayladağı ilçesinde bulunan çilek yetiştiriciliği yapılan arazide yürütülmüştür. Çalışmada“Camarosa”çilek çeşidi yaz dikim yönteminde yetiştirilerek kullanılmıştır. Araştırmada çileklerde doğal lipit, Lysophosphatidylethanolamine (LPE) uygulamalarının derim sonrası muhafazasında pomolojik özellikler üzerindeki etkisi ile uygulamaların fitokimyasal özellikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, LPE derimden 10 ile 20 gün öncesinde 10 ve 20 ppm dozunda, tek ve çift uygulamalar şeklinde sıvı olarak sprey uygulaması yapılmıştır. LPE'nin bitki başına verim ile ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde, pH, titre edilebilir asit ve meyve dış renk özellikleri (L*, a, b, C ve h°) üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca fitokimyasal analizlerde ise meyvelerin antosiyanin, toplam fenolik ve antioksidan kapasitesi değerlerine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, derim öncesi uygulanan LPE'nin derim sonrası muhafazasında ağırlık kaybı, pH, asit miktarı üzerinde etkisi görülmezken, meyve eti sertliği, SÇKM ve meyve rengi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Çileklerde LPE uygulamaları meyve eti sertliğinde 12. günde kontrole göre % 7 düzeyinde daha yüksek bulunmuş ve meyve eti sertliğinin korunduğu belirlenmiştir. Uygulamalar SÇKM içeriğinide korumuştur. Ayrıca uygulamalar derim sonrası muhafazası sırasında 'L', 'a', 'b',“C”ve“h”renk değerlerinden“a”ve“b”de nispeten azalmalar belirlenirken“L”,“C”ve“h”renk değerleri korunmuştur. LPE uygulamaları fitokimyasal içeriklerinden toplam fenol ve toplam antosiyanin içeriği üzerinde etki oluşturmazken, antioksidan kapasitesi 20 ppm çift LPE uygulamasında bir miktar artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in strawberries grown area at Yayladağ district of Hatay province.“Camarosa”strawberry cultivars were used as summer planting methods. In this study, the effect of natural lipids, LPE, on pomological and phytochemical properties at postharwest storage was investigated. For this purpose was spreayed with 10 and 20 mg L-1LPE 10 and 20 day prior to harvest. The effect of LPE on per plant yield, weight los, pomological properties such as fruit firmness, soluble solid, pH, acidity, color values (L*, a, b, C ve hº), the effect of LPE on phytochemical properties of fruit such as total anthocyanins, total phenolics and antioxidant capacity values were investigated. The results of the study exhibited that while LPE has no effect on fruit weight, pH, acidity, it was effective on fruit firmness and SS. LPE applications of strawberry has led to an increase of 7% compared to control fruit firmness of the 12 days. Applications are protected also the TSS content. Also, there were preserved color values 'L', 'C', 'hº' colorimeter readings by LPE treatments. LPE treatment significantly influenced total antioxidant from phytochemical properties.