Designing a Smart Safety Management System for Smart Cities
Akıllı şehirler için akıllı güvenlik yönetim sistemi tasarlama
- Tez No: 446565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SHADI ALSHEHABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapı otomasyon sistemi günlük yaşamımızda çok önemli bir hal almıştır çünkü bize kolay kontrol ve elektronik ev aletlerini izleme fırsatı vermektedir. Bu tez,TV, Fan, dondurucu gibi birçok ev aletleri gibi için tasarlanan Yapı Otomasyon Sisteminin (YOS) uygulanması ve tasarımını sunar, evdeki herhangi bir risk durumunda alarm uyarılarını alır. YOS donanım ve yazılım olmak üzere iki kısımdan oluşur. Donanım kısmı; Ethernet kalkanı, GSM SIM900a, Mikrokontrolcü (Arduino Mega 2560) ve sıcaklık, hareket, gaz gibi sensör türlerinden oluşan akıllı ev cihazıdır. Kimlik kartı ile binaya giriş yapmaya izni olan ailenin kontrollü olarak sisteme girişini sağlar. YOS'taki Ethernet kalkanı internet ile mikro kontrolcü telekomünikasyon amacıyla kullanılır ve buna ek olarak, GSM modülü, sahibi ve YOS arasında alarm uyarılarının gönderilmesi ve alarmın alınması için kullanılır. Ayrıca YOS, normal şekilde açılan ve başkası tarafından zor kullanılarak açılan kapı ve pencerelerin izlenmesini de sağlar. Yazılım kısmı, PHP, MySQL, HTML5, ve CSS3 programlama dillerinin kullanılmasıyla geliştirilen web uygulamasıdır. YOS, şehir içindeki herhangi bir risk durumunda alarm veren, gerçek zamanlı izleme ve kontrol sistemidir. YOS için veri tabanına binaya giren kişinin kimliklerini ekleyerek bu kişileri seçme imkanımız da bulunmaktadır. İnternet aracılığıyla evdeki cihazların açıp, kapatılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
The building automation system becomes so important in our daily life because it gives us easy controlling and monitoring on our electronic home devices. This thesis presents the design and implementation of building automation system (BAS) that has been designed for internet of things (IoT) technologies to automate a number of home devices like TV, Fans, and Freezer and gets alert notifications when there is any risk in any home. BAS consists of two parts, hardware and software. The hardware part is smart home device, which consists of many hardware components Ethernet shield, GSM SIM900a, Microcontroller (Arduino Mega 2560) and some types of sensors such as Heat, Movement and Gas. Also, it includes access control system for family if they have permission to access this building depending on card IDs. Ethernet shield in BAS is used to communicate the microcontroller with the internet. Additionally, GSM module is used to send and receive alert notification between the owner and BAS. Moreover, BAS can make monitoring for doors and windows if they are open legally or illegally. The software part is BAS which is a web application that is developed by using PHP, MySQL, HTML5, and CSS3 programming languages. BAS is a real time monitoring and controlling and gives alert when there is any risk in any home in the city. Additionally, we can select who enters to the building by adding their IDs to the database for BAS. Furthermore, it can turn ON/OFF electronic devices in home via internet.