Pamuklu ev tekstil ürünlerinin üretim süreçleri ve nihai ürünlerin yaşam döngüsünün değerlendirilmesi
Yabanci dildeki adi: Cotton home textile products manufacturing processes and life cycle assessment of final products
  1. Tez No: 446580
  2. Yazar: SELCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİMAN ÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya'da hızla değişen tekstil trendleri beraberinde bu ürünlerin hızla tüketimine ve çevresel sorunların artmasına neden olmuştur. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi bu aşamada çevresel yükü belirlemede kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, pamuklu ev tekstil ürünlerinden %100 pamuklu tek kişilik boyalı çarşafın üretim süreçlerinden başlayıp nihai ürünün kullanıcıya ulaşıp atık olana kadar geçen süreç için Yaşam Döngü Değerlendirmesi SimaPro 8.0.4 adlı bir bilgisayar yazılımı içerisindeki CML-IA baseline metodu seçilerek yapılmıştır. Ürünün yaşam döngüsü süresince kullanım aşamasında en büyük çevresel etkiyi oluşturduğu ortaya konulmuştur. Üretim aşamasında ise en büyük çevresel etkiyi oluşturan boyalı çarşafın boya terbiye işlemi ile düz beyaz çarşafın terbiye işlemleri karşılaştırılmış olup boya prosesinin çevresel etki kategorilerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly changing textile trends in the World has led to the fast consumption of these products and an increase in environmental problems. Life Cycle Assessment emerges as a method, which is used to determine the environmental burden at this stage. In this study, from the production process of, cotton home textile products of 100% cotton single dyed sheets to the final process of user's end waste product's inventory analysis, waste scenarios and impact assessment process are performed in a computer software called the SimaPro 8.0.4 by selecting the baseline method CML-IA. It was determined that product indicated the biggest environmental impact in the consumption phase of the life cycle.At the production stage, dyed sheets dye finishing process, which forms the biggest environmental impact, was compared with plain white sheets finishing processes then the effect of the dyeing process has been identified in the environmental impact categories.