Mobilya endüstrisinde çalışanların iş doyumu ile iş performansı arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship between the job satisfaction and job performance of employees in furniture sector
- Tez No: 446600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mobilya endüstrisinde çalışanların el emeği ve performansları ürünlerin kalitesinin oluşmasında büyük öneme sahiptir. Çalışanlardan yüksek performans elde edebilmesi için onların iş doyumunun sağlanması gerekmektedir. Bu araştırmada örgütler için son derece önemli bir yönetsel durum olan iş doyumu veya doyumsuzluğunu iş görenlerin performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, birçok araştırmada kullanılan geçerliliği test edilmiş“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”ve“İş gören Performans Ölçeği”kullanılmıştır. Bu doğrultuda, mobilya sektöründe çalışan 362 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen verilere SPSS programında Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) testi, Korelâsyon ve Regresyon Analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların iş doyumu ve doyumsuzluğu ile performansları arasında kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bazı demografik özelliklere göre iş doyumu ve iş performanslarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Manpower and performance of employees in furniture industry plays an important role in the quality of the products. It is necessary to ensure the job satisfaction of employees to achieve their high performance.“The Minnesota Job Satisfaction Scale”and“the Job Performance Scale”were used as data collection tools in the study. Therefore, questionnaire form was conducted on 362 employees of furniture sector. Obtained data was analyzed in SPSS program by means of Correlation, t-test and ANOVA. The result of the study shows that there is a strong relationship between job satisfaction and employees performance. It is significant differences were found in job satisfaction and job performance in term of employees' demographic characteristics.