Active frequency multiplier by 8 mmic in SiGe HBT technology
SiGe HBT teknolojisinde aktif frekans çarpıcı
- Tez No: 446613
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Düşük faz gürültülü RF işaret üretimi bir çok uygulama için oldukça önemlidir. Bu uygulamalara modern komünikasyon sistemleri ve radar uygulamalari örnek verilebilir. Doppler radar, hareketli cisimlerin hizlarini Doppler etkisinden faydalanarak tespit eden bir radar çeşididir. Yavaş hareket eden cisimler, hizli hareket eden cisimlere göre yansiyan işaret üzerinde görece daha az faz kaymasina sebep olmaktadir. Bu nedenle radarin çözünürlüğü işaret kaynağinin faz gürültüsü ile doğrudan orantilidir. Bu tez SiGe HBT teknolojisinde ürettirilen aktif sekize çarpici tümdevresinin tasarimini incelemektedir. Literatürdeki en popüler kariştiricilardan biri olan Gilbert kariştirici, sekize çarpici devrede frekans katlayici olarak kullanilmiştir. Tezde ayrica farkli giriş güçleri için sabit çikiş gücü elde etmek amaciyla tasarlanan otomatik kazanç kontrol çevrimi ve ona bağli çevre bloklari olan tepe sezici, gerilim kontrollü kazanç kati ve sayisal analog çeviricinin tasarimi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Generation of low phase noise RF signals is crucial for a range of applications including communication systems and radars. Doppler radar is a type of radar that estimate the velocity of object by the help of Doppler effect. Slow moving objects causes small Doppler shifts relative to the fast moving objects in reflected signal's frequency. Thus resolvability of the radar is directly related to phase noise of signals. This thesis focuses on the design of low phase noise active frequency multiplier by 8 in SiGe HBT technology. Multiplier core consists three cascaded mixers which are used as a frequency doubler. The mixer topology used in this thesis is the Gilbert mixer, one of the most popular mixer topologies in the literature. This thesis also covers the design of automatic gain control loop which is used to ensure constant output power for various input power conditions.