Development of multicore and tapered chalcogenide fibers for supercontinuum generation
Süperkesintisiz tayf üretimi için çoklu inceltilmiş kalkojen fiberlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 446730
  2. Yazar: ABBA USMAN SALEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLEND ORTAÇ, PROF. DR. MEHMET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Elektromanyetik radyasyonun, dogrusal olmayan bir ortamdan gecerken tayfının olaganustu bir genislikte acılmasına superkesintisiz tayf uretimi denir. Superkesintisiz tayf uretimi spektroskopi, erken kanser teshisi, gaz tespiti, gıda kalite kontrolu, floresan mikroskopisi gibi farklı alanlarda ¸cok sayıda uygulama olanagı saglayan fotonik ve dogrusal olmayan optik bilimlerinde en one ¸cıkan olgulardan biri olarak kabul edilmektedir. Optik fiberlerde superkesintisiz tayf uretimi 3 temel sorun ile karsı karsıyadır: Tayf genisliginin artırılmasının yanında giris guc esiginin azaltılması ve cıkıs gunun artırılmasıdır. Soz konusu engellerin asılması konusunda, iki yeni yaklasım olarak“Direk inceltilmis fiber”ve“Mikroyapılı fiber”uretimi onerilmistir. Kalkojen camların direk cekilmesiyle kalkojen nanoteller ¨uretilmis ve 2W gibi oldukca kucuk optik guclerde tayf genislemesi gozlemlenmistir. Yeni bir yontemin kullanılmasıyla, ayrıca cok cekirdekli adım indeksli kalkojen fiberler uretilmistir. Sıfır yayılım dalgaboyu (ZDW), pompalama dalga boyu olan 1550nm'de olacak sekilde tasarlanan adım indeksli fiberlerin capları 1.3µm'dur. Ayrık adımlı Fourier sayısal yontemi kullanılarak, uretilen fiberlerin oldukca genis tayf yaratmada buyuk potansiyelleri oldugu gosterilmistir. Cekilen fiberlerde superkesintisiz tayf uretimi gosterilmis ve bu sırada yasanan zorluklar, aynı zamanda cozum onerileri tartısılmıs ve uygulamalı gosterilmistir. Anahtar sozcukler : Superkesintisiz tayf ¨uretimi, ZDW, kalkojen camlar, adım indeksli fiber, fiber inceltilmesi.
Özet (Çeviri)
The dramatic spectral broadening of an electromagnetic radiation as it propagates through a nonlinear medium is called Supercontinuum generation. Supercontinuum generation is indeed regarded as one of the prominent phenomenon in nonlinear optics and photonics with burgeoning applications in various elds such as spectroscopy, early cancer diagnostics, gas sensing, food quality control, Fuorescence microscopy e.t.c. Supercontinuum generation in optical bers is however associated with three fundamental challenges: minimization of input power threshold, maximization of output power as well as output spectrum of a supercontinuum. Two unique fabrication approaches namely“Direct tapering”and“Multicore bers”were proposed to address the aforementioned challenges. Chalcogenide nanowires were fabricated via direct tapering of chalcogenide glasses, and spectral broadening with extremely low peak power of  2 W was demonstrated. Multicore array of chalcogenide step index bers were also fabricated using a new method. The fabricated step index ber has a diameter  1.35 micron which was engineered to have a zero dispersion wavelength (ZDW) around 1100 nm with a pump of center wavelength at 1550 nm .Using split step Fourier method, it was shown that the ber possesses a great potential for severe spectral broadening. Supercontinuum generation with the as drawn ber, encountered challenges as well as proposed solutions were demonstrated and discussed.