Artificial nose: Identification of volatile organic molecules with optofluidic photonic Bragg fibers
Yapay burun: Optofluidic fotonik Bragg fiberleri ile uçucu organik bileşiklerin teşhisi
  1. Tez No: 446729
  2. Yazar: ABUBAKAR ISA ADAMU
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYKUTLU DANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endustriyel zehirli gazların tespiti i¸cini fotonik Bragg lif demeti i¸ceren yapay burun sistemi bildirildi. Optofluidic burun olarak da bilinen system; gonderilen kızılotesi spektrumunu dar bir iletim bandına filtreleyen, birden fazla katman i¸ceren fotonik Bragg lifleri ile u¸cucu organik bile¸siklerin (VOC) kendine ozgu kızılotesi spektrumunu so˘gurup kullanmaktadır . Cihazın tespit mekanizması, fotonik Bragg liflerinin i¸ci bo¸s ¸cekirdeklerinde bulunan u¸cucu analitlerin kızılotesi emilim ol¸cumunu i¸cermektedir. Her biri, 2 - 14µm aralı˘gında olan orta kızılotesi aralı˘gında farklı bolgeleri hedef alan ve 1 - 3 µm civarında iletim bandına sahip fiberlerden, altı fiber i¸ceren bir duzen kullanılmı¸stır. Analit molekullerin varlı˘gından dolayı, her fiberin iletiminde ya¸sanan donma ayrı ayrı ol¸culmu¸s; duzende meydana gelen tum tepkiler kar¸sıla¸stırılarak gorunurdeki tum kimyasalların tespiti sa˘glanmı¸stır. Cihaz, standart bir kara cisim kayna˘gı ve kızılotesi detektoru kullanılarak, yedi farklı endustriyel VOC buharının tanımlanmasında kullanılmı¸stır. Duzenin tepkileri , fiber iletimlerine bir alt limit atanarak, altı hane i¸ceren ozgun bir ikili kod ile kaydedilmi¸stir. Geli¸stirilmi¸s prototip, kapsamlı ve ¸cok yonlu bir yapay burun olup; medikal te¸shislerde kullanılabilme potansiyeline sahip oldu˘gu gibi, gunluk aktivitelerde ve geni¸s bir yelpazede kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
Artificial nose system, comprising of a bundle of photonic Bragg fibers used for identification of industrial toxic gases is reported. The system, otherwise known as optoelectronic nose, harvests the unique infrared spectrum of volatile organic compounds (VOCs), in conjunction to a fabricated multilayered photonic Bragg fibers that filters the incident spectrum of the infrared to a narrow transmission band. The sensing mechanism of the device comprises the measurement of infrared absorption of volatile analytes inside the hollow cores of optofluidic Bragg fibers. An array of six fibers is used, where each fiber target a different region of the midinfrared in the range of 2-14 µm with transmission bandwidths of about 1-3 µm. The quenching in the transmission of each fiber due to the presence of analyte molecules in the hollow core is measured separately and the cross response of the array allows the identification of virtually any (VOC). The device was used for the identification of seven industrial VOC vapors with high selectivity using a standard blackbody source and an infrared detector. The array response is registered as a unique six digit binary code for each analyte by assigning a threshold value to the fiber transmissions. The developed prototype is a comprehensive and versatile artificial nose that is applicable to a wide range of analytes.