Deneysel olarak enfekte kuzularda Coenurus Cerebralis'e Praziquantel ve Albendazol'un etkisi
The Effects of Praziquantel and Albendazole on Coenurus Cerebralis in experimentally infected lambs
- Tez No: 44677
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
48 7. ÖZET Deneysel Enfekte Kuzularda, Coenurus cerebral is* e Praziquantel ve Albendazol' ün Etkisi Bu çalışmada kuzularda oldukça sık rastlanan ve henüz ilaçla sağaltımı mümkün olmayan coenuriasis'e karsı praziquantel ve albendazol * ün etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 2.5-3 aylık 7 köpek ve 3-4 aylık 21 Akkaraman cinsi kuzu kullanılmıştır. önce köpekler Coenurus cerebral is protoskoleksleri ile enfekte edilmiş daha sonra bunların dışkılarından toplanan yumurtalar kuzulara verilmiştir. Her kuzu için ortalma 5500 yumurta kullanılmıştır. Kuzular 7*serli gruplara ayrılmıştır. ilaç uygulamasına kuzularda hastalık belirtileri görüldüğü gün başlanmıştır. Birinci gruba 3 gün süre ile 25 mg/kg dozda praziquantels ikinci gruba 14 gün süre ile 10 mg/kg dozda albendazol verilmiştir. üçüncü grup da kontrol olarak tutulmuştur. Praziquantel uygulanan grupta saptanan 35 kistin 21“ inin C/.&O”) dejenere, 14*ünün C5C40) ölü, albendazol uygulanan grupta belirlenen 42 kistin de 10* unun (X23.80) dejenere, 13' ünün ölü, 19* unun CX45.23) da canlı olduğu saptanmıştır. Birinci grupta 3 kuzu, ikinci grupta da 2 kuzu öngörülen otopsi tarihlerine kadar yaşamlarını sürdürebilmiş, diğerleri ise daha önce ölmüştür. Kontrol grubunda ise 35 kistten 34' ünün canlı l'inin ise dejenere olduğu belirlenmiştir. Sağalttığı hayvan sayısı gözönüne alındığında istatistiki açıdan iki ilaç arasında hiç bir49 farkın olmadığı görülmektedir 0.05>. Ancak otopsi bulguları sonucunda ortaya çıkan dejenere kistlerin sayısına bakıldığında coenur iasis'e karsı praziquantel * in albendazol'e oranla daha etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca albendazol uygulanan kuzuların beyinlerinden çıkarılan bazı protoskoleksler in canlı olması da bu bulguyu desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER : Coenurus cerebralis, praziquantel, albendazol, kuzu, koyun.
Özet (Çeviri)
50 8. SUMMARY The Effects of Praziquantel and Albendazole on Coenurus cerebral is in Experimentally Infected Lambs. In this study, the effects of praziquantel and albendazole on coenuriasis which is widely seen in lambs and has yet no available curing method was investigated. For this purpose, 7 dogs aged 2.5-3 months and 21 Akkaraman lambs aged 3-4 months were used. The dogs were infected with Coenurus cerebral is protoscoleces, then the eggs collected from their feces were given to the lambs. Approximately 5500 eggs were given to each lamb. The lambs were divided into 3 groups consisting of 7 lambs each. The dose of 25 mg/kg praziquantel for 3 days and 10 mg/kg albendazole for 14 days were given to the first and to the second group respectively. The third group was kept as control. It was found that 21 of 35 cysts (60X5 were degenerated and 14 of 35 cysts (40%) were death in praziquantel treatment group. 10 of 42 cysts (23.80X5 were degenerated, 13 of 42 cysts (30.95%) were death and 19 of 42 cysts (45.23%) were alive in albendazole treatment group. Three lambs from the first group and 2 lambs from the second group could survive until the programmed necropsy date but the others died. All of the lambs in control group caught the disease. Although considering the51 number of the lambs cured with these two drugs, there was no statistically significant differences between these two treatments (p>.0.05), when the number of the degenerated cysts found at necropsy was taken into recount it could be seen that praziquantel was more effective than albendazole. Fur ter more, this finding was supported by the alive protoscoleces collected from the brain of the lambs in albendazole treatment group. KEY WORDS : Coenurus cerebralis, praziquantel, albendazole, lambs, sheeps.