Myndos ayazması
Hagiasma of Myndos
  1. Tez No: 446835
  2. Yazar: METEHAN İHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Antik Myndos Kenti, Karia Bölgesinin önemli yerleşim yerlerinden birisidir. Tez çalışmasına konu olan yapı kalıntısı antik limanın girişinde bulunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde liman girişinde yer alan yapı kalıntısında 3 sezon sürdürülen kazı çalışmaları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise Liman Yapısı'ndaki ayazma kuyusunun ve mozaikli alanın bulunduğu odalar mimari açıdan değerlendirilip ana hatlarıyla ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde yapı kompleksi içinde bulunan ve alana ismini veren ayazma yapısının daha iyi anlaşılabilmesi için Anadolu'daki benzer diğer ayazmalara örnekler verilmiştir. Böylelikle Myndos Ayazması mevcut bilgiler ışığında tipolojik ve analojik yönden sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Son bölümde kazılarda ele geçen buluntular ayrıntılı kataloğuna yer verilmiştir. Torba, Sardes ve Kos mozaikleri stil ve motif özellikleri açısından Myndos Liman yapısındaki mozaikle çok yakın benzerlik göstermektedir. Söz konusu mozaikler İ.S. geç 5. erken 6. yüzyıla tarihlenmektedir. Bu durum aynı zamanda Myndos Ayazması'nın tarihine de ışık tutmaktadır. Tatlı su kuyusunun bulunduğu arka oda da üzeri haç motifli birçok mermer plaka ve freskolu sıva parçalarının bulunması burasının daha önce kutsal bir amaca hizmet eden yapı olduğunu düşündürmektedir. Bu alanda henüz kazılar tamamlanamamış olsa da Liman Yapısının ayazma olarak inşa edilmiş olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Ancient Myndos is one of the important coastal settlement in Caria region. The Hagiasma which is subject of this thesis located in the entrance of the ancient Harbor. In the first part of this thesis, the summary of three excavation seasons have been performed. In the second part of the study, the pit of Hagiasma and the rooms located on the Floor with Mosaics in the Harbor Structure have been evaluated in terms of architecture and demonstrated with outlines. In the third part of this study, Hagiasmas and their examples in Anatolia are explained to understand better the Hagiasma of Myndos which is located within the structure complex and gives its name to the area. Thereby, Myndos Hagiasma have been catagorised typologicaly and analogicaly in the light of Anatolian Hagiasmas. The final part is a catalog study. In this chapter, archaeological finds which were unearthed during the excavations are dated by sequencing. The mosaics of Kos, Torba, Sardes and Myndos harbor Mosaics belong to same repertoire in terms of motif and style. These mosaics, which have the similar labours with Harbor Mosaic in Myndos, can be dated to the late 5th century and the early 6th century A.D. This case also sheds light on the history of Myndos Hagiasma. It is possible to say that the Port Complex is a structure that serves as a sacred purpose. Due to the presence of a crucifix in several marble slabs, the well, located in the back room, should be built as a Hagiasma. Even if excavations is not completed in this area, we think that harbor structure was built as a hagiasma.