Myndos-Asar Adası Apollon Arkhegetes kutsal alanı
Sanctuary of Apollo Archegetes in Myndos-Asar Island
  1. Tez No: 777224
  2. Yazar: GONCA GÜLSEFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 595
Özet
Karia kentlerinden birisi olan Myndos, günümüzde Muğla ili, Bodrum ilçesi, Gümüşlük Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik kentin hemen karşısında konumlanan Asar/Tavşan Adası, kentin limanını korumak için oldukça önemli bir lokasyonda bulunur. Adada yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkartılan yapı kalıntılarının bir bölümü, Klasik Dönem ve sonrasına tarihlendirilmektedir. Asar Adası'nın girişinde yer alan açıklık ve bazı mimari buluntular, girişte bir propylon(?) olduğu fikrini destekler niteliktedir. Ayrıca adanın daha üst teraslarında“U”/“Π”formlu sunak yapısına ait olduğu düşünülen bir stylobat tespit edilmiştir. Bu alanda yapılan kazılar sayesinde Apollon Arkhegetes'e adanmış olduğu anlaşılan bir yazıt, adada Apollon'a ait kült alanının varlığına işaret etmektedir. Çalışma kapsamında sunak ve propylon (?) yapıları benzer örneklerle karşılaştırılarak olası yapılarla ilgili bazı mimari öneriler sunulmuştur. Arkeolojik kazılar neticesinde açığa çıkartılan yapı kalıntıları, mermer ve seramik buluntular, terrakotta figürinler gibi çok çeşitli arkeolojik materyal incelenmiş; buluntu grupları ve yapılar ile bağlantı kurularak bir bütün içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Myndos, one of the Carian cities, is located within the borders of the province of Muğla, district of Bodrum, township of Gümüşlük today. Situated just across the ancient city, Asar/Tavşan Island is in a very important location to safeguard the city's port. Some of the building remnants unearthed as a result of the research on the island are dated to the Classical Period and later. The clearing at the entrance of Asar Island and some architectural finds support the idea that there was a propylon(?) at the entrance. In addition, a stylobate, which is thought to belong to the“U”/“Π”formed altar structure, was found on the upper terraces of the island. Thanks to the excavations conducted in that area, an inscription, which was understood to be dedicated to Apollon Archegetes, points out the existence of a cult area belonging to Apollon on the island. Within the scope of the study, some architectural suggestions were presented about possible structures by comparing the altar and propylon (?) structures with similar examples. Various archaeological materials such as building remains, marble and ceramic finds, and terracotta figurines, which were unearthed as a result of archaeological excavations, were scrutinized and assessed as a whole by establishing a connection with the find groups and structures.