Çoğaltılmış elemanlarla enstalasyon
Installation with multiple elements
  1. Tez No: 446903
  2. Yazar: VESİLE ÖZSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKÇEN ERGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
''Çoğaltılmış Elemanlarla Enstalasyon'' adlı bu çalışmada, sanat alanında, enstalasyonun (yerleştirme) plastik sanatlara nasıl dahil olduğu tarihsel süreç içerisinde nasıl oluştuğu, geliştiği örnekler ile birlikte araştırılmış ve sunulmuştur. Bu konu ''enstalasyon'' başlığı altında 1960'lardan günümüze kadar ki süreci kapsamaktadır. Geleneksel resim ve heykelin dışında enstalasyon yeni bir sanat formu olarak karşımıza çıkmaktadır. Konuya referans verecek şekilde toplumsal olaylar ve süreçler göz önüne alınarak Fordizm, Bauhaus, seri üretim gibi kavramlar ayrıca fotoğrafın, çoğaltma kavramına getirdiği yeni tanımlar incelenmiştir. Tezde, bu süreç ana hatlarıyla ele alınmıştır. Çoğaltma(lar)dan, sınırsız sayıda üretilebilecek orijinal sanat eserleri anlaşılabilmektedir. Örneğin Piero Manzoni'nin ''Sanatçı Dışkısı'' adlı işi gibi. Çoğaltılan sanat eseri, sanat eserinin biricikliğini tahrip ederek onu yeni bir iletişim nesnesine dönüştürmektedir. Enstalasyon başlığı altında plastik sanatlarda çoğaltma durumu teknik ve sanatsal bir kategori olarak yarattığı durum ve anlamlarla konunun dahilinde açıklanmıştır. Enstalasyon kavramı çoğaltılmış elemanlar ile sınırlı tutulmuştur. Bu alanda örnek gösterilebilecek ve konuya açıklık getirmekte yardımcı olacak belli başlı sanatçılar ve işlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“Installation with Multiple Elements”, inclusion of installation in plastic arts, its formation and development in the historical process have been researched and presented with examples. This topic covers the period from the 1960s until today, under the title of“installation”. Installation has become a new form of art, separate from traditional painting and sculpture. Concepts such as Fordism, Bauhaus and serial production, together with the new definitions brought to the concept of multiple by photography have been examined, taking into consideration social events and processes, in reference to the topic. The outlines of this process have been taken into consideration in the thesis. Original works of art that may be multiple by an unlimited number may be understood from duplicate(s). An example of this is the“Artist's Shit”by Piero Manzoni. The multiple work of art disrupts the uniqueness of the work of art and transforms it into a new object of communication. Under the topic of installation, multiple in plastic arts has been explained with the situations and meanings it creates as a technical and artistic category. The concept of installation has been limited to duplicated elements. Major artists and their works have been provided as examples in order to clarify the topic.