Bazı zeytin çeşitlerinde adventif kök oluşumu ile aşı kaynaşmasının anatomik ve histolojik incelenmesi
  1. Tez No: 68941
  2. Yazar: OĞUZ DOLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
-90- ÖZET Bu çalışma, Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümünde, Manzanilla, ayvalık yağlık, yamalak,domat ve memecik çeşitlerinde adventif kök oluşumu ile vegetatif olarak çoğaltılmış manzanilla çeşidi üzerine aşılı domat ve ayvalık yağlık çeşitlerinde aşı kaynaşmasınım anatomik ve histolojik olarak incelenmesi amacıyla 1996-1998 yıllan arasında yürütülmüştür. Köklendirme denemelerinde, 1 yıllık sürgünlerden hazırlanan çelikler 4000 ppm EBA ile muamele edildikten sonra sıcaklığı 24°C±l'ye ayarlanmış alt ısıtmalı perlit ortamına dikilmişlerdir. Anatomik ve histolojik incelemeler için dikim tarihinden itibaren 14., 21., 28., 35., 40. ve 70. günlerde örnek alınmıştır. Aşılama işlemi, köklendirme denemesinde elde edilen köklü manzanilla çelikleri üzerine“T”göz aşı metodu kullanılarak yapılmıştır. Aşı kaynaşmasının anatomik ve histolojik yönden meydana gelişini incelemek amacıyla, aşılama tarihinden itibaren, 14., 28., 40. ve 70. günlerde örnek alınmıştır. Manzanilla, ayvalık yağlık, yamalak, domat ve memecik çeşitlerine ait çeliklerde, dikimden 28 gün sonra yeterli miktarda kallus oluştuğu ve yara yerlerini kapattığı tespit edilmiştir. Kallus büyük oranda kambiyumdan meydana gelmekte, floem ve korteks hücreleride kallus oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Kallus dokularında kök primordiyumu farklılaşmasına ilişkin herhangi bir dokusal farklılaşma tespit edilmemiştir. Kök primordiyumlannın kambiyum ve floem biölgesindeki hücrelerde farklılaştığı tespit edilmiştir. Kök primordiyumlan, gelişmelerinin ileri dönemlerinde konik bir şekil almakta ve sklerankima dokusunu parçalayarak korteks içinden dışarıya doğru bir kök şeklinde çıkmaktadır. Araştırmamızda, bütün çeşitlerin bir sıra ve devamlı halka şeklinde sklerankima dokusu içerdikleri tespit edilmiştir. Bunun yanında, bütün çeşitlerin floem dokusu-91- içinde yer yer küçük sklerankima yığınları gözlenmiştir. Adventif köklerin sklerankimayı parçalıyarak dışan çıkması, bu dokunun zeytin çeliklerinde kök oluşumu üzerine doğrudan bir engelleyici bir etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Ancak sklerankima dokusunun floeme yakınlığı ve floem içindeki sklerankima yığınlarının miktarı ve dağılımının kök oluşumu üzerine dolaylı bir etkide bulunabileceği sonucuna varılmıştır. Bu nedenlerle, Zeytinde adventif kök oluşumunun, endogen ve ekzogen faktörlerin dolaylı etkisi altında genetik olarak kontrol edildiği düşünülmektedir. Ancak zor köklenen zeytin çeşitlerinin çeliklerine uygulanacak yaralama, yarma ve soldurma işlemleri ile köklenme miktarının arttınlabileceği düşünülmektedir. Aşılamadan 14 gün sonra alınan örneklerde, aşı elemanları arasında tatminkar seviyede kallus oluştuğu ve nekrotik tabakaları parçalamaya başladığı tespit edilmiştir. Kaynaşmanın ileri dönemlerinde kallus dokusu aşı elemanlarının arasındaki boşlukları tamamen doldurmaktadır. Özellikle aşı elemanlarının iyi temas etmeyen bölgelerinde olmak üzere, bütün aşı yüzeylerinde nekrotik tabakalar meydana gelmiştir. Bunlar hemen alt taraflarında bulunan dokuların ürettiği kallus tarafından parçalanarak zaman içinde absorbe edilmekte fakat tamamen ortadan kaybolmamaktadır. Kalem tarafında daha yoğun nekrotik tabaka oluştuğu gözlenmektedir. Buna karşılık anacın daha fazla kallus oluşturduğu tespit edilmiştir. Kallus dokuları esasen anaç ve kalemin orijinal kambiyumları tarafından üretilmekte ve zaman içinde genişleyerek anaç ve kalem arasındaki boşluklara yayılmaktadır. Kallus oluşumuna kalemin parankimatik yapılı floem hücreleri ile anacın sekonder ksilem elemanlarıda katılmaktadır-92- Aşı elemanları arasında meydana gelmiş olan kallus dokusu içinde ilk kambiyal farklılaşmalara aşılamadan 28 gün sonraki kesitlerde rastlanılmış ve düzensiz bir dağılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Aşılamadan 40 gün sonra alınan örneklerden hazırlanan preperatlarda kambiyal devamlılığın tesis edildiği gözlenmiştir. Aşı elemanları arasında yeni oluşan kambiyumun, aşı parçalarının çakışma durumlarına ve nekrotik tabakaların yoğunluğuna göre şekil aldığı ve dalgalanmalar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-93- SUMMARY This research was carried out at Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, between 1996-1998. The aim of the research was to investigate anatomical and histological developments of the rooting of the manzanilla, ayvalık yağlık, yamalak, domat and memecik olea cultıvars and of grafting stages of domat and ayvalık yağlık cultivars grafted on manzanilla rootstocks. Perlite medium heated in bottom sides (24±1°C) and cuttings prepared from one year old shoots and treated 4000 ppm IBA before planting. After the planting, the cuttings samples were taken at 14., 21., 28., 35., 40 and 70. days for the anatomical and histological study. For graftage, manzanilla vegetative rootstocks rooted in rooting experiments were used as rootstock and domat and ayvalık yağlık varietes were grafted on rootstock by use“T”budding techniques. For the anatomical and histological studies the samples were taken at 14., 28.,40. and 70. days after budding. After 28 days from planting, callus tissue were sufficient and in all cuttings woundy surfaces covered by callus. Callus tissue on a large scale develops from cambium and also pholem and cortex tissues participate together to this. There was not a histological differantition about root primordia in callus tissues. Root primordia determineted originated from cambium and floem region and becames a conical form in time. Adventitious roots originated endogeneously broke sclerancimatic rings and developed out from cortex. All cutings of experiement varietes has a sclerenchyma tissue as continuous ring in cortex and which has little scleranchymatic groups localized in floem. Adventitious roots which broken sclerenchyma and develeoped out explain the sclerenchyma is not a barrier tissue on root primordia formation or rooting. But,-94- scierenchyma rings or scleranchymatic groups nearing to the floem can effect root formation indirect way. We have thought all these, adventitious root formation controls genetically together indirect effect of endogeneous and exogeneous factors. After 14 days from grafting, sufficient callus tissue was observed between graft members and which broken nekrotic layers. In later periods of graft union, all interferces completely filled by callus tisiue. Necrotic layers were formed all sides, especially not well contacted sides of graft members. Necrotic layers were broken by the callus which product by the cells under the necrotic layers. Necrotic layers were absorbed by callus but not lost completely in time. Callus tissue on a large scale develops from original cambium and seconder floem of members and also paranchymatic floem of scion and seconder xylem cells participate to this. On the section, taken from 28 days after grafting was observed first initial cambial differentiates which localized disorderly. The cambial continuity between graft members was established in 40. days, The new cambium was observed wavy because of necrotic layers and discontact between partners.