Jeotermal enerji destekli organik rankine çevriminde alternatif akışkan kullanımının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the use of alternative fluid on organic rankine cycle with geothermal energy
  1. Tez No: 446956
  2. Yazar: GÖKNUR KAYATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemiz için çok önemli bir potansiyel teşkil eden jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar. Ülkemizde elektrik üretimine uygun olmayan 90 ile 125 º C arasında olan büyük kapasitede birçok jeotermal sahanın var olduğu bilinmektedir. Düşük sıcaklıklarda sadece ısıtma amaçlı olarak kullanılmasının yanı sıra Organik Rankine Çevrimi (ORÇ) gibi sistemler uygulanarak elektrik üretimine dolayısıyla ekonomiye kazandırılması sağlanmaktadır. Bu çalışmamızda, düşük sıcaklığa sahip atık ısı kaynaklı ORÇ prensibine göre çalışan bir sistemin tasarımı ve imalatı yapılarak güç üretimi elde etmeye çalışılmıştır. Sistemde R134a ve R22 çalışma akışkanlarını kullanarak deneysel çalışması yapılmış sistemin performans ve verim analizleri elde edilmiştir. R22 akışkanın termal verimi R134a'dan daha yüksek olmasına rağmen R134a gazı ile yapılan deneylerde daha yüksek net iş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy resources like geothermal energy constitute important potential for our country that they contribute to country's economy when they are used. It is known that in our country there are a lot of geothermal area unsuitable for electric's manufacture where have big capacity between 90-125 °C. Besides, it is user just heating telic low temperature, system like Organik Rakine Çevrimi (ORÇ) is brought to economy. In our working a system's design and manufacturing is done and worked obtaining power's manufacture according to originating from waste that it has low temperature. In the system performance and efficiency analysis of system has obtain that it has done experimental working using R134a and R22 working fluids. Doing experiments with R134 gas has obtain higher work although R22 fluids' thermal efficiency higher than R134a.