AM60 magnezyum alaşımlarında farklı oranlarda titanyum (Ti), indiyum (In) ve kalay (Sn) ilavesinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effects of different ratio of titanium (Ti), indium (In) and TiN (Sn) additions in AM60 magnesium alloys on microstructure and mechanical properties
  1. Tez No: 446964
  2. Yazar: EMİN KARAÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Morfoloji, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Morphology, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; AM60 magnezyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerini geliştirmek için alaşımlara %0,2 - %0,5 ve %1 oranlarında Titanyum (Ti), Indiyum (In) ve Kalay (Sn) elementleri ilave edilmiştir. AM60 serisi alaşımlar Y blok kalıba dökülmüştür. AM60 Mg alaşımına %0.2, %0.5 ve %1 oranlarında Ti, In ve Sn elementleri ilavesi yapılarak yüksek performanslı levha üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimi yapılan levha malzemenin haddelenmesi ile optimum mikroyapı-mekanik özellik ilişkisi kapsamlı olarak araştırılmıştır. AM60 alaşımına Ti, In ve Sn ilaveleri alaşımın mekanik dayanımlarını artırmıştır. Mekanik özelliklerdeki kayda değer artış, % 0,5 oranında Ti ve Sn, İn ilavelerinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ti, In and Sn elements were added to AM60 magnesium alloy in the ratio of 0.2 wt.% - 0.5 wt.% and 1 wt.% in order to improve its mechanical and microstructural properties. Then, AM60 series alloys casted in a Y-block mould. With the addition of 0.2 wt.% - 0.5 wt.% and 1 wt.% Ti, In and Sn to AM60 magnesium alloy, high-perfomance sheet was produced. Optimum microstructure-mechanic property relationship searched extensively according to the rolling of sheet material. The datas showed that addition of Ti, In and Sn to AM60 alloy improved the mechanical strength. The significant increase in the mechanical strength especially observed in the 0.5 wt.% Ti and Sn and In amounts.